Jan Fischer

Jedním z kandidátů na přímou volbu prezidenta je také Jan Fischer. Byl předsedou Českého statistického úřadu či předseda tzv. překlenovací vlády probíhající v letech 2009-2010.

Ing. Jan Fischer, CSc. se narodil 2. Ledna 1951 v Praze. Studium na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze ukončil v roce 1974, dále pokračoval postgraduálním studiem v oboru ekonomická statistika. Od počátku 90.let vedl týmy zpracovávající výsledky komunálních a parlamentních voleb.

Mohl by být prezidentem?

Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru. Poté se stal vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Předsedou českého statistického úřadu byl jmenován prezidentem republiky 24. dubna 2003, předsedou vlády pak 9. dubna 2009.

Jan Fischer je podruhé ženatý a je otcem tří dětí. Nyní má jejich otec příležitost stát se prezidentem.

Hodně propíraným faktem ohledně Fischerovy kandidatury je jeho členství v komunistické straně v 80.letech. On sám však tento toto ve svém životopise vyzdvihl s prohlášením, že nehodlá nic zatajovat. Pro server iDnes.cz také uvedl, že toto členství považuje za chybu a vládu s komunisty by nebyl připraven jmenovat. Velmi oceňuji přímé jednání, navíc v tak ožehavém tématu. Dost přesvědčivá byla také jeho překlenovací vláda. Bohužel mě dost zklamala fingovaná placená setkání s významnými osobnostmi, taková věc mi přijde pod úroveň.

Připravila: Marie Majdičová
Běží na drupalu. Šablonu Inf08 pro Naši školu přetvořil lukasv.