Karel Schwarzenberg

doplňujicí obrázek

Karel Schwarzenberg je současným ministrem zahraničních věcí, předsedou vládní strany TOP 09 a kandidát na post prezidenta České republiky. Pochází ze šlechtického rodu Schawrzenbergů a v minulosti působil například i jako vedoucí kanceláře Václava Havla.

Ve svých jedenácti letech byl Karel Schwarzenberg donucen opustit s celou svou rodinou Československo. Po dobu exilu v Rakousku studoval na univerzitách ve Vídni, Štýrském Hradci a Mnichově, práva a lesnictví.

Mohl by být prezidentem?

Politika se v životě Karla Schwarzenberga velmi úzce promítala už od dětství, v emigračních časech se zabýval především otázkami lidských práv a jejich nedodržováním v komunistickém Československu. V roce 1984 byl zvolen předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, tuto funkci zastával až do návratu demokracie do Československa. Za svou činnost byl vyznamenám cenou lidských práv Rady Evropy. Po sametové revoluci zastával funkci vedoucího kanceláře Václava Havla, spravoval rodový majetek. do vrcholné politiky se vrátil v roce 2004, od té doby zastával posty senátora, následně poslance a ministra zharaničních věcí.

Karel Schwarzenberg je osobností, která jako jediná z prezidentských kandidátů má jasně vyhraněné a konzistetní názory, postoje a principy. Věřím, že by prezidentem měl být někdo kdo je nositelem hodnot, někdo s mezinárodním kreditem a zkušenostmi, někdo kdo má pozitivní vztah k vlastenectví, někdo kdo je rozumný a schopný hospodář. Věřím, že pokud by byl Karel Schwarzenberg zvolen jako prezidentem vrátil by naší zemi respekt a vnesl do ní pořádek.

Připravil: Ondřej Steinbeuer
Běží na drupalu. Šablonu Inf08 pro Naši školu přetvořil lukasv.