Oslava 160 let: Dvakrát zachráněný Tomáš Graumann přivezl studentům naději

Na Gymnázium Otokara Březiny a Střední odbornou školu zavítal v pondělí 26. listopadu vzácný host - Tomáš Graumann. Brněnský rodák, jenž byl jako dítě zachráněn díky siru Nicholasi Wintonovi před koncentračním táborem, se vrátil po půl roce na telčské gymnázium, aby svůj životní příběh vyprávěl další generaci. V nedávno otevřené aule se s očekáváním sešla asi stovka studentů.
Fotografie ke článku: Oslava 160 let: Dvakrát zachráněný Tomáš Graumann přivezl studentům naději
Misionář. T. Graumann dbá i na duchovní rozvoj mládeže.
Autor: Archiv školy

Holocaust - krvavá skvrna lidských dějin. Všeobecná zvůle a nenávist zahubila miliony bezbranných po celém světě. Zlo plodí zlo, ale také burcuje odvahu a odhodlanost v srdcích dobrých lidí.

Novodobý samaritán

Když se anglický úředník Nicholas Winton  v roce 1939 chystal na lyžování v rakouských Alpách, zaslechl hrůzné zvěsti o chystaném masakru židovských dětí. Neváhal a rozhodl se je zachránit. 669 z nich zachránil, další už se mu však bohužel kvůli začátku války odvézt nepodařilo.

Jedním z posledních zachráněných byl Tomáš Graumann. Tento nyní již starý, ale moudrý a zkušený muž, se rozhodl znovu přijet na telčské gymnázium a vypověděť shromážděným studentům svědectví o svém životě.

„Věděl jsem, že sám odpustit nacistům nemohu.“

Maminka ho coby osmiletého posadila do posledního Wintonova vlaku. Slíbila mu, že za tři měsíce Hitler padne a on se vrátí zpět. Osmiletý Tomáš bral události jako dobrodružství, výlet do cizí země. Byl přidělen do rodiny skotské učitelky ve městě Selkirk. Jeho bratr Tony však takové štěstí neměl, pro nemoc mu nebylo dovoleno odjet stejným vlakem a další už z Prahy neodjel.

Mladý Tomáš, ovlivněný evangelistou R. H. Popem, se rozhodl přijmout Ježíše Krista. Když válka skončila, dozvěděl se smutné zprávy o své rodině. Celá jeho rodina zahynula ve vyhlazovacích táborech.

Věděl jsem, že sám nemohu odpustit nacistům, za to co udělali mé rodině. „Modlil jsem se tedy k Bohu, až hořkost zmizela a já jim dokázal odpustit." popisuje Graumann své pocity. 

„Ježíš mi zachránil život podruhé

Po střední škole vystudoval školu lékařskou a teologickou. Později odjel jako misionář na Filipíny, kde učil domorodé kmeny číst, psát a vyprávěl jim o Kristu. „Ježíš mi zachránil život podruhé. Tentokrát nejen pro časný život, ale pro věčnost,“ vysvětlil telčským gymnazistům.

Mezi domorodci se seznámil se svojí ženou Caroline. Svatbu měli v kostele postaveném z toho, co džungle poskytla. „Dokázali byste vy něco takového postavit?“ ptá se Tomáš Graumann studentů, pochybujících o architektonických schopnostech domorodých Filipínců.

Na Filipínách vydrželi manželé Graumannovi ještě čtyři roky, pak se přestěhovali do Ameriky. Adoptovali si dvě děti, další dvě se jim brzy narodily. Nyní žijí v České republice, v Nebovidech u Kolína, mají deset vnuků. „Devět holek a jednoho kluka.“ usmívá se.

Svého zachránce poznal až po sedmdesáti letech

Příležitost setkat se svým prvním zachráncem měl Tomáš Graumann v roce 2009 společně s dalšími z „Wintonových  dětí“ při sedmdesátém výročí nevypraveného transportu, kdy si celou jízdu zopakoval. „Byl to silný zážitek,“ říká studentům. Stoletý pan Winton nám však vzkázal, že dalších semdesát let do dalšího setkání už raději čekat nemáme,“ směje se.

Krásné setkání ukončil Tomáš Graumann písní This is The Day, kterou zazpíval se svojí ženou ve filipínštině, angličtině a pak vyzval přítomné studenty, aby se připojili ve své (a vlastně i jeho) mateřštině.

Zájemcům pak osobně rozdal Nový zákon a napsal do něj věnování. „Nepromarněte svoji příležitost!“ vzkázal studentům a rozloučil se s nimi. 

Fotografie ke článku: Oslava 160 let: Dvakrát zachráněný Tomáš Graumann přivezl studentům naději
Manželé Graumannovi. Gymnázium navštívili již podruhé.
Autor: NŠ/ Petr Kroupa

11 komentáře k "Oslava 160 let: Dvakrát zachráněný Tomáš Graumann přivezl studentům naději"

MaryLou (bez ověření) se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 23:50:

Já zas neznám pana T. ...?

Jakub (bez ověření) se projevil(a) dne 28 Listopad, 2012 - 06:49:

T JAKO TOPOLÁNEK, Topolánek Jáchym!

abiturient (bez ověření) se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 19:40:

Výborné! Konečně jsou na školu zváni skutečné "osobnosti" - s těžkou minulostí a svěžím inspirativním duchem, mladým lidem tolik potřebným.

Doufám, že si teď dotyční učitelé jazyka českého konečně uvědomí onu "trapnost", kterou bylo studentům pozvat nejmenovaného v současnosti jednoho z nejkomerčnějších "romanopisců". Snad je očividný propastný rozdíl mezi obrovským morálním potenciálem a živnotním příběhem T. Graumanna, a oním znuděným floutkem, který pouze ví, co je "blbé" a lidem se bude "líbit" a bude se dobře prodávat.

Ještě jednou chválím.

Vít Vejmelka se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 19:52:

Úplně se s tebou ztotožňuju. Byl jsem si poslechnout i "pana umělce T.". Já jsem tam seděl a nebyl jsem si jistý, kdo se vlastně zbláznil, jestli se mi to nezdá. Vůbec jsem toho člověka nepochopil nebo jsem raději ani nechtěl. Rozhodně ale vím, že o mistru T. bych nebyl schopen napsat ani čárku, protože jsem si z "besedy" s ním neodnesl vůbec nic, respektive nic pozitivního....

abiturient (bez ověření) se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 19:55:

Já teda pana T. nemyslel, myslel jsem pana M.W., ale to už je nějaká historie zpátky. Pana T. neznám, takže nemohu soudit, ale podle fotografií na stránkách vypadali studenti dost otráveně.

Co takhle někdy pozvat pana K. ? :D

Vít Vejmelka se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 20:02:

Pan M.W. vyjde s panem T skoro nastejno, to mi věř. Jenom pan T. není prvoplánově zlej, jenom neškodně blboučkej a paradoxně nesmělej.
Je to takový člověk co si zakládá na boření ideálů, takže dnešní lidi by snad taky mohl oslovit.
Jinak M.W. je fakt průšvih, nechápu proč se o něm a tom jeho komerčním bahně ve škole učí (a jistí pedagogové i s velkým entuziasmem). Ještěže jsem besedu pana M.W. na GOB nezažil...

abiturient (bez ověření) se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 21:20:

No tak klidně ať se učí, to mi zase tak nevadí, přece není dobré něco "utajovat" - jako odstrašující příklad. Některé části některých jeho děl mají jistě historickou výpovědní hodnotu. Ale trošku mi lezlo na nervy - nevím jak tam u vás dnes - ale nejmenovaní kantoři se při probírání M.W. počurávali do kalhot a láskou k jeho dokonalosti prostě hořeli.. :-)

Anonym (bez ověření) se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 21:47:

Kdo je pan M.W. ??

lukasv se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 21:57:

Omlouvám se, že do toho vstupuji. Ale M.W. je jeden český autor. Asi každý kdo prošel literárním terorem si autora vybaví, tuším že nějaké jeho dílo je i v četbě k maturitě. A ono těch přijímení na W moc není :-) a moc český přijímení to taky není.
Mimochodem jestli si dobře pamatuji, tak v současném almanachu o besedě s M.W. zmíňka byla.

MaryLou (bez ověření) se projevil(a) dne 28 Listopad, 2012 - 00:00:

Celou výuku literatury jsem přemýšlela, co mě na M. W. vlastně tak hněte, když ani nestojí za pozornost. Ale asi je to nejspíš fakt, že jako spisovatel promarnil možnost něco lidem skutečně předat. To je zásadní chyba. Jo, a škoda stromů, které padly...:´-(

v (bez ověření) se projevil(a) dne 27 Listopad, 2012 - 21:31:

Jistý/á už vystřízlivěl/a, jiný/á rozhodně ne...

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.