Přeskočme ale až k listopadu 1989, kdy se účastní demonstrace na Národní třídě, koncem listopadu a počátkem prosince vystupuje na demonstracích na Letné, na besedách v divadlech a vysokých školách. Koncem ledna 1990 je za Občanské Fórum kooptován do Federálního shromáždění. Koncem ledna 1990 je za Občanské Fórum kooptován do Federálního shromáždění. Ve volbách v roce 1992 kandiduje za Českou stranu sociálně demokratickou, kam přešel po rozpadu Občanského fóra, a je znovu zvolen poslancem Federálního shromáždění. Další rok se stává předsedou ČSSD.
V roce 1998 je zvolen na post předsedy vlády. Jeho kandidatura se očekávala i roku 2002, on jí však odmítnul se zdůvodněním, že splnil svůj úkol – vyvedení země z ekonomické krize. Na podzim 2002 členové a příznivci Sociální demokracie ve dvou oddělených referendech vyzvali Miloše Zemana, aby kandidoval do funkce prezidenta České republiky, nebyl jím ovšem zvolen vzhledem k tomu, že proti němu hlasovalo 27 poslanců ČSSD.
V březnu 2007 vystupuje ze Sociální demokracie pro nesouhlas s politikou předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.V prosinci 2009 zakládá Stranu Práv Občanů a na březnovém sjezdu 2010 je zvolen jejím předsedou. Ve volbách v květnu 2010 získává tato strana 4,3 % voličských hlasů. Protože nesplnil svůj slib překročení pětiprocentní hranice, rezignuje na funkci předsedy Strany Práv Občanů.
Od roku 2003 žije jako starobní důchodce trvale ve dvou obytných místnostech staré tvrze na Vysočině. Podruhé se oženil. Z prvního manželství má syna Davida, z toho druhého dceru Kateřinu.
Miloš Zeman je muž neústupný a stojí si za svým názorem. Muž, jež se v roli prezidenta nenechá vláčet,, ale naopak bude řídícím faktorem našeho státu. I když můj hlas by v konečném součtu věci zřejmě nedostal, určitě patří k těm, jimž bych případný úspěch přál a v žádném případě jím nebyl rozhořčen.
Připravil: František Holub