Chodci a cyklisté, buďme na silnicích vidět!

Množství lidských neštěstí na silnicích v posledních letech roste. Bohužel ani náš region není s počtem dopravních nehod způsobených nedostatečnou viditelností účastníků silničního provozu pozadu.
Fotografie ke článku: Chodci a cyklisté, buďme na silnicích vidět!
Hřbitovní píseň. Buďme osvětlení - ať nám pak nesvítí jiní.
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

K mnohým nehodám, které se na silnicích stávají za snížené viditelnosti, by však vůbec nemuselo dojít. Stačilo by, aby si noční chodci a cyklisté osvojili určitá pravidla a předpisy spojené s bezpečností provozu na komunikacích v těchto podmínkách.

Zákon nestačí, hrozí se životem

Je však jasné, že předpisy, nařízení, či zákony o silničním provozu jsou na svobodně rozumné lidi malé páky. Hrozba pokutování je malá, případně určité způsoby jednání nelze tresně postihnout vůbec. A tak nezbývá, než pohrozit tím jedinným, co si ještě nemůžeme koupit, a to vlastním životem.

Chodci na špatné straně a v černém

Modelovou situací je chodec, který jde po hlavní silnici, za snížené viditelnosti, a do třetice všeho zlého ještě po pravé straně vozovky. Obvykle má chodec znamenitý vkus, a v zajištění ochranného zbarvení si pro noční pochod zvolí nejkonstrastnější černou bundu. Řidič tak má v případě užší silnice a protijedoucího vozidla mizivou šanci se bezpečně vyhnout. 

Výsledkem obvykle bývá nadávající řidič, vylekaný z nepříjemného okamžiku; stejně tak chodec, který nadává ke všem čertům, proč že ho ten frajer míjel tak blízko.

Cyklisté šetří na odrazkách

Stejně tak neosvětlení cyklisté, v černých bundách, bez odrazek a reflexních pruhů. Řidič tuto černou myš vidí na poslední chvíli, a pro oba účastníky to můžou být poslední chvilky dosud relativně štastného života. Pro jednoho to znamená odchod z tohoto světa a pro druhého pocit viny na celý život. A to ještě nemluvíme o pozůstalých rozrytých sociálních vztazích, které se tak těžce hojí.

Fotografie ke článku: Chodci a cyklisté, buďme na silnicích vidět!
Cyklista. Jízda se světly a reflexními prvky je méně riziková.
Autor: NŠ/ Vít Vejmelka

Nejhorší kombinace je pak, když jeden z účastníků provozu je pod vlivem alkoholu. Zde je další výrazný vykřičník. Jízda po požití alkoholických nápojů z nás žádného "kinga", "borce", "fráju" neudělá, staneme se pouze vrahem. Je jedno, jestli někoho jiného, či sám sebe. Počet nehod při kterých byla zjištěna vyšší hladina alkoholu v krvi se v poslední době bohužel zvyšuje.

Řidič se může připravit

A přitom stačí tak málo, abychom případný risk snížili. Noční chodci a cyklisté mohou osadt své dopravní prostředky příslušnými světly a odrazkami. Jistě není na škodu nosit oblečení s reflexními pásy, pestřejší bundu a podobně. Nejúčinnější je pak použití reflexní vesty. Řidič vás pak vidí na větší vzdálenost a může podle okolností jízdu zpomalit a připravit se na rizikovou situaci.

Být osvětlen je radost. Vidět a být viděň. Není nic krásnějšího, než projíždět klidnou temnou krajinou a kuželem reflektoru osvětlovat svou cestu.

Boj o život a smrt

Pro názornost vám přinášíme fotografie zhruba demostrující rozdíl osvětleného a neosvětlného účastníka provozu z pohledu řidiče. Nechávám na vaší představivosti, co by se stalo v případě náledí, mlhy, protijedoucího autmobilu.

Fotografie ke článku: Chodci a cyklisté, buďme na silnicích vidět!
Chodec s reflexní vestou a bez ní. Rozdíl je veliký.
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka, Vít Vejmelka

1 komentář k "Chodci a cyklisté, buďme na silnicích vidět!"

Marenos (bez ověření) se projevil(a) dne 8 Listopad, 2011 - 19:40:

Konečně aspoň smysluplný článek, který má nějaký ušlechtilý cíl. Kolikrát na neosvětlence fakt sprostě nadávám. V roli chodce se snažím nosit barevné výrazné oblečení, a taky se snažím na silnici zbytečně nepřekážet. Kéž by se tím většina řídila.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.