fyzika

FOTO: Týden vědy a techniky očima našich fyziků

Hrstka zájemců o fyziku se ve čtvrtek 8. 11. 2012 vypravila na exkurzi do Brna. Program zahrnoval den otevřených dveří v rámci festivalu Týden vědy a techniky na brněnské pobočce Akademie věd České republiky. Studenti zde prošli šesti laboratořemi. Vědci se jim v nich snažili dokázat, že archetyp mimózního fyzika nelze aplikovat v obecném měřítku. Proto své potenciální nástupce seznámili se zajímavými fyzikálními jevy, které jsou na akademii zkoumány. Protože zde zároveň probíhalo natáčení České televize, dostali se naši studenti do jednoho frameu v regionálních Událostech. Poté měli nadějní mladí fyzici možnost shlédnout představení ÚDIFu (Úžasného divadla fyziky) na téma Svět v tepelném záření za pomoci IR a termokamery.

Vidět polarizované světlo není složité, vyzkoušejte

Je „polarizované světlo“ nadávka? Přemýšlej. Nesmrdí to fyzikou? Přihořívá… Stojí to za to číst? Uvidíš! Bude mi to k něčemu dobré? Možná ano.

Za řešením fyzikálních problémů vyrazili na Cikháj

Rok se s rokem sešel a je tady zase. Zářijové soustředění na Cikháji. Co zajímavého z toho, co přinese, si odneseme? Na co se můžete těšit příští rok? Myslíte si, že fyzici, biologové, chemici a jim podobná havěť nemají smysl pro humor?

Fyzici: K obědu nekonečné řady a u táboráků opékání variačního počtu

Uprostřed prázdnin mi dorazila žhavá nabídka. Čtrnáctidenní soustředění na chatě v Peci pod Sněžkou, a to pouze s milovanou fyzikou. Pozvání jsem přijal, nevěda, co vše mě čeká.

Studenti fyzikálního semináře na akademické půdě

Na deset studentů telčského gymnázia, připravujících se na maturitu z fyziky, navštívilo 10. listopadu 2011 v rámci Týdne vědy Ústav přístrojové techniky AV ČR v Brně. Během exkurze vyslechli několik zajímavých přednášek, poté zhlédli fyzikální představení souboru ÚDIF.

Fyziku živé přírody gymnazisté zkoumali na Cikháji

Tým studentů telčského Gymnázia Otokara Březiny se na počátku září 2011 zúčastnil soustředění mladých fyziků v Cikháji pod Žákovou horou. Čtyřdenní akci plnou přednášek, experimentů i zajímavých her každoročně pořádá Ústav fyzikální elektroniky Masarykovy univerzity v Brně.

VĚDA: Co je to tryskové proudění, Jet Stream

Jet Stream, tryskové proudění, je označení pro komplikovaný atmosférický jev, při kterém vzduch v atmosféře proudí ve vysokých rychlostech směrem ze západu na východ.

Odkud pochází: Houstone, máme problém!

Houstone, máme problém! Kde se vzala tato legendární věta, která je vyslovovaná často s úsměvem, ačkoliv byla zahájením boje posádky o život?

Naše gymnázium hostilo Nobelovské praktikum

Nobelovské praktikum, tedy odpoledne s fyzikálními pokusy, které byly oceněny Nobelovou cenou, hostilo Gymnázium Otokara Březiny a Střední odborná škola ve středu 15. června v laboratoři fyziky.

Obdivovali křemík, jiné mrazil dusík!

Koncem února studenti gymnázia v Telči zhlédli zajímavé přednášky - "Pozoruhodný křemík" a "Mrazivý dusík". Zatímco v nižších ročnících studenti z Přírodovědecké fakulty MU o hlavy rozbíjely dusíkem zmražené karafiáty, v septimě doc. Zdeněk Bochníček vysvětlovat výrobu a použití polovodičových součástek. Nezbytná trocha teorie byla prokořeněna řadou zajímavých pokusů.