kultura

Sbory opět odzimovaly krahulecký kulturní dům, přijelo jich zazpívat sedm

Paní Zimě se letos nechce vzdát svou krutovládu, ale zdá se, že paní Hudbě to vůbec nezabránilo, aby tak jako každý rok opanovala 7. dubna 2013 od 14. hodiny odpolední alespoň na chvíli pole působnosti. Opravdu, zdálo se, že zmrzlým hudebním nadšencům nic nezabránilo přijít uctívat krásy sborového umění. Krahulčí je malá obec v blízkosti Telče a také hudební průsečík měst zúčastněných sborů. A Krahučí je také obec náležitě pyšná na nesoutěžní přehlídku pěveckého sborového umění, které již za ta léta získala punc pravé tradice. Těší se na ni zpěváci, obyvatelé místní i vzdálenější, uši více či méně kritické, před nimiž si kovová pásma a jiná ocenění musí sbory obhájit prakticky de novo.

Telč v pátek rozsvítí stromeček, zazpívají pod ním děti

Zpívající děti z telčských škol a školek i rodiče přešlapující u stánku s medovinou - nejen to čeká telčské náměstí poslední listopadový pátek. Pokud totiž vše dobře dopadne, přijde možná i Mikuláš a rozsvítí jim stromeček i výzdobu města.

Telč se chystá na Jarmark, přijede i Hudba z Marsu

Město Telč s příchodem letní sezóny kulturně vzkvétá a mezi jedno květenství patří právě Horácký jarmark, který v těchto dnech připravuje folklorní soubor Podjavořičan ve spulupráci s městem Telč. Na co se můžeme těšit letos?

Jazzový most přemostil Dolní Rakousko a Vysočinu šňůrou koncertů v pěti městech

Vysočina má údajně fandit kultuře a následující součást Porta Culturae je důkazem, že se jí to úspěšně daří. Jazzový most - projekt, jenž letos podruhé propojuje Vysočinu s Rakouskem. Festiválek, který dokazuje, že jazzová hudba rozhodně nepatří do starého železa. Její nadčasovost měli posluchači možnost posoudit v průbehu června na pěti místech našeho kraje - v Počátkách, Novém Městě na Moravě, Nové Říši, Náměšti nad Oslavou a Ledči nad Sázavou. Šňůru koncertů jsme přetrhli v Nové Říši.

REPORTÁŽ: V Krahulčí se dubnovou neděli sešly pěvecké sbory nejen z Vysočiny

Rok se s rokem sešel, hudební múza roku minulého políbila na obě tváře múzu letošního setkání sborů v Krahulčí a popřála jí vše nejlepší k 21. narozeninám. A tak prkna kulturního domu mohou znovu zažít to vzrušující dunění mnohých kročejů, kterými zpěváci i diváci vtiskují razítko povolení, že už se smí začít. Obec Krahulčí se tak stává dne 15. dubna 2012 na téměř dvě hodiny centrem sborového umění, přátelského zápolení, rozbouřených emocí a též reprezentativní přehlídkou nablýskaných autobusů z celého šírého okolí. Už první slova organizátorky Mileny Kopečné, která pro tuto příležitost oblékla velmi elegantní šaty, připravené posluchače přesvědčila, že je čeká spousta nového, neviděného, ba i neslýchaného.

V Třešti byla odhalena dřevěná socha Pana Tau

Vyloženě magického data 11. 11. 2011 a to dokonce v 11 hodin a 11 minut proběhlo v Třešti slavnostní odhalení sochy Pana Tau v jeho nadživotní velikosti. Tímto způsobem se rozhodlo vedení města Třeště projevit poctu třešťskému rodákovi a herci, jenž tuto pohádkovou postavu ztvárnil, Ottovi Šimánkovi.