exkurze

Telčská omladina svým příjezdem otřásla pevnými základy ostrovní monarchie

Sotva jsme se usadili ve škole, učitelé už začínají tlačit na pomyslnou pilu tak moc, že písemky lítají jako rány kulometem. Proto se studenti posledních a předposledních ročníků gymnázia rozhodli, dát si na chvilku oraz a vyrazili do Anglie, správně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jak nás později poučil náš pan průvodce. Prozkoumejte jejich putování prostřednictvím následujících zápisků z celého výletu!

Londýn v dešti, za sucha, objektivem Jana Rudolfa

Studenti dvou nejstarších ročníků gymnázia, kteří se zúčastnili tradiční exkurze do Londýna, pohlédli do rozmanité tváře hlavního města ostrovního království. Navštívili tradiční pohlednicová místa, ale také zákoutí našincovi méně známá. Volby na ambasádě, ostrovní vítr ve vlasech, místa žijící svým vlastním životem. Nejen to pro vás zachytil svým nesmírně citlivým okem a ještě citlivějším šestým smyslem nadaného fotografa Jan Rudolf, student septimy.

FOTO: Týden vědy a techniky očima našich fyziků

Hrstka zájemců o fyziku se ve čtvrtek 8. 11. 2012 vypravila na exkurzi do Brna. Program zahrnoval den otevřených dveří v rámci festivalu Týden vědy a techniky na brněnské pobočce Akademie věd České republiky. Studenti zde prošli šesti laboratořemi. Vědci se jim v nich snažili dokázat, že archetyp mimózního fyzika nelze aplikovat v obecném měřítku. Proto své potenciální nástupce seznámili se zajímavými fyzikálními jevy, které jsou na akademii zkoumány. Protože zde zároveň probíhalo natáčení České televize, dostali se naši studenti do jednoho frameu v regionálních Událostech. Poté měli nadějní mladí fyzici možnost shlédnout představení ÚDIFu (Úžasného divadla fyziky) na téma Svět v tepelném záření za pomoci IR a termokamery.

Fotoreportáž z třešťského podzemního bunkru S-7

Do čtyřicet let utajovaného objektu S-7 v Třešti se v úterý 14. února vypravilo několik redaktorů Naší školy. Převážně podzemní čtyřpatrová budova na okraji města by v minulosti za případného válečného konfliktu sloužila jako sídlo krizového štábu. Přinášíme snímky ze tři tisíce metrů čtverečních velkého protiatomového krytu, jeho technického zázemí, kanceláří a logistického skladu. Více informací jsme přinesli v samostatném článku ZDE.

Navštívili jsme podzemní čtyřpatrový bunkr S-7, v Třešti stojí od sedmdesátých let

Jedna z nejutajovanějších staveb komunistického režimu v České republice vyrostla v sedmdesátých letech minulého století na okraji Třeště. Čtyřpatrová, převážně podzemní budova s krycím názvem „S-7“ by v případě válečného konfliktu sloužila jako sídlo krizového štábu. Bezpečný úkryt před vlivy radiace či chemických zbraní by zde po několik dnů našly bezmála tři stovky lidí. Místní lidé lokalitě říkají Jáma. K odtajnění objektu došlo v důsledku rozhodnutí vlády a ministerstva vnitra na sklonku minulého roku. Před nedávnem se do míst, která byla po bezmála čtyři desítky let utajována veřejnosti, podívalo několik redaktorů časopisu Naše škola.

Za řešením fyzikálních problémů vyrazili na Cikháj

Rok se s rokem sešel a je tady zase. Zářijové soustředění na Cikháji. Co zajímavého z toho, co přinese, si odneseme? Na co se můžete těšit příští rok? Myslíte si, že fyzici, biologové, chemici a jim podobná havěť nemají smysl pro humor?

Fyzici: K obědu nekonečné řady a u táboráků opékání variačního počtu

Uprostřed prázdnin mi dorazila žhavá nabídka. Čtrnáctidenní soustředění na chatě v Peci pod Sněžkou, a to pouze s milovanou fyzikou. Pozvání jsem přijal, nevěda, co vše mě čeká.

Studenti fyzikálního semináře na akademické půdě

Na deset studentů telčského gymnázia, připravujících se na maturitu z fyziky, navštívilo 10. listopadu 2011 v rámci Týdne vědy Ústav přístrojové techniky AV ČR v Brně. Během exkurze vyslechli několik zajímavých přednášek, poté zhlédli fyzikální představení souboru ÚDIF.

Studenti Anglii poznávali celých šest dní

Studenti GOB a SOŠ v Telči absolvovali ve dnech 18. - 23. října školní poznávací zájezd do Anglie. V průběhu šesti dnů postupně navštívili všechny klíčové památky v Londýně a jeho blízkém okolí. Jmenovitě zhlédli například Tower Bridge, Trafalgar Square a Westministerský palác.

Studenti z Telče na poznávacím zájezdu do Rakouska

Studenti Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy se v termínu od 21. 9. 2011 do 24. 9. 2011 zúčastnili třídenního poznávacího zájezdu do Rakouska, cestou navštívili i Německo.