Klášter v Nové Říši oslavil osmisté narozeniny

Konec května byl významný nejen pro obyvatele Nové Říše, ale i pro mnoho dalších lidí, kteří se sem sjeli z blízka i z dálky, aby společně oslavili osm set let trvání místního premonstrátského kláštera, ale také byli účastni chvíle, od které se obec pyšní titulem městys.
Fotografie ke článku: Klášter v Nové Říši oslavil osmisté narozeniny
Premonstrátský klášter. Oslavil osmisté výročí založení.
Autor: NŠ/ Alena Urbánková

Obavy pořadatelů se nenaplnily

I přesto, že se průběh oslav promýšlel velice dlouho a k úklidu celého klášterního areálu se pravidelně scházeli dobrovolníci, posledních pár dní před začátkem vypuknutí slavnosti bylo poměrně hektických a přidalo všem připravujícím i několik šedivých vlasů. Když však nastal ten velký den, všechny plány nakonec proběhly podle představ.

Mladí se setkali s biskupem

Kostel svatého Petra a Pavla doslova praskal ve švech, protože slavné mše v hlavní den oslav se účastnilo nejen velké množství místních i cizích lidí, ale i opatů a kněží z premonstrátských klášterů z Česka i zahraničí v čele s generálním opatem z Říma a biskupem Vojtěchem Cikrlem, který se později setkal s mladými a nakonec zamířil i na besedu do Domu s pečovatelskou službou. Ozdobou slavnosti bylo také množství krojovaných dětí a mužů i žen všech věkových kategorií.

Nová Říše opět městysem

Jedním z bodů programu bylo také navrácení titulu městyse Nové Říši. Tohoto úkolu se zhostila předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. V neděli se pak konal koncert smyčcového orchestru v hudebním sále kláštera.

Otevřeli výstavu svého rodáka

V klášterních chodbách potom čekalo na všechny příchozí občerstvení, nástěnky, nově otevřená výstava z tvorby rodáka ze Staré Říše Josefa Floriana, fotografie zajímavých poutních míst z okolí nebo výstava bohoslužebných historických rouch a předmětů v historických pokojích opatů. Zapomenout nesmíme ani na stálou expozici, síně zdejších rodáků, klasicistních hudebních umělců bratrů Vranických či klavíristy a skladatele Jana Nováka. Další z nich je věnována zdejšímu učiteli a básníkovi doby symbolismu Otokaru Březinovi.

Vnímavým se dostalo klidu 

Jedním z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších místností byla beze sporu knihovna, jejíž jeden ze čtyř sálů čítající asi osm tisíc knih si mohli lidé také prohlédnout. Samotné klášterní zdi však dýchají zvláštní klidnou atmosférou, kterou jistě vnímaví přítomní zaznamenali.

Klášter pomáhá dětem

Klášter byl založen roku 1211 Markvardem z Hrádku a jeho manželkou Vojslavou. Několik století se o něj staraly sestry, později se kláštera ujali řádoví bratři, jenž tu působí dodnes. Největší rány zažil v dobách husitských tažení, druhé světové války a komunismu. Přes všechny nesnáze však klášter dále kvete a rozvíjí se, opravuje a pořádá akce pro veřejnost, zejména pro děti. Přejme mu, aby dočkal ve zdraví dalšího krásného jubilea. 

Zatím nikdo nekomentoval

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.