Při čtvrtém adventním koncertě zapomněli na cukroví

Cyklus adventních koncertů pod záštitou města Telče vyvrcholil 18. prosince 2011 v kostele Jména Ježíš koncertem Adventus Domini v podání trombonisty Jana Noska, zpěváka Tomáše Lajtkepa a Petra Sobotky, který hrál na varhany a cembalo.
Fotografie ke článku: Při čtvrtém adventním koncertě zapomněli na cukroví
Adventní koncert. Lidé se do kostela přišli uklidnit.
Autor: NŠ/ Vít Vejmelka

S rozsvícením čtvrté svíce na adventním věnci si lidé uvědomují, jak už jsou Vánoce blízko. Někteří se ulekli; nemáme ještě nakoupené dárky, uklizeno. Aby před následujícím týdnem plným únavného shonu načerpali sílu, vydali se do tichého přítmí kostela Jména Ježíš vyslechnout čtvrtý adventní koncert s názvem Adventus Domini.

Zazpíval i Tomáš Lajtkep z Třeště

Jakmile se lidé usadili do kostelních lavic, koncert začal. Přemýšlivou atmosféru celému podvečeru navodily již staré křesťanské roráty - ranní chvály. Jan Nosek, jeden z účinkujících, uvedl koncert a vyzval posluchače k prožívání koncertu skrze tiché pauzy mezi jednotlivými skladbami. Pak se už rozezněly majestátní tóny varhanních skladeb mistra J. S. Bacha a uklidňující hlas třešťského rodáka Tomáše Lajtkepa.

Zazněly skladby hudebního velikána

Později se připojil také průzračný zvuk trombónu, na nějž mistrně hrál Jan Nosek z Urbanova. Celý koncert pak ukončily liturgické zpěvy od českého hudebního génia, Petra Ebena.

V tichém rozjímání při krásné hudbě si nejeden z posluchačů uvědomil, že smysl Vánoc není jen v pečení vánočního cukroví, či ve vánočních dárcích pro naše blízké. Tento svátek vyjadřuje něco mnohem krásnějšího, hlubšího, tajemnějšího. A k tomu, abychom to pochopili, nám může pomoci chvíle zádumčivé adventní hudby.

Zatím nikdo nekomentoval

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.