Odkud pochází: Houstone, máme problém!

Houstone, máme problém! Kde se vzala tato legendární věta, která je vyslovovaná často s úsměvem, ačkoliv byla zahájením boje posádky o život?

HOUSTON. Humoristická hudební interpretace M. Ebena.

Autor: Česká televize 2009

Let Apolla 13 byl nazýván nejúspěšnější neúspěšnou akcí v dějinách americké astronautiky. Čtrnáctého dubna 1970 začalo drama na kosmické lodi, které bylo hlášeno astronautem Jackem Swigerem právě touto větou “Houstone, máme problém.“

Při rutinní operaci míchání nádrží s kyslíkem se jedna z nádrží utrhla a poškodila i nádrž druhou. Začal klesat tlak, byly potíže s kyslíkem a s udržením spojení se Zemí. Nastal boj o život, nastoupili tedy do lunárního modulu, který měl sloužit jako záchranný člun, nicméně byl určen pro dvě osoby se zásobou kyslíku na dva dny. Teď ovšem musel stačit třem astronautům na čtyři dny.

V modulu nastal další problém s hromaděním oxidu uhličitého, k jehož pohlcení byly určeny filtry o kapacitě pouhých 48 hodin. Na palubě velitelského modulu byly taktéž filtry, ale bez určitých úprav nemohly být do lunárního modulu přesunuty. Přišel však nápad, jak z ponožky, izolepy, plastového sáčku a obalu letové příručky sestavit adaptér umožňující filtry z velitelského modulu použít.

Modul přistál 17. dubna na hladině Tichého oceánu a astronauti byli oslavováni jako hrdinové. Apollo 13 je patrně jediným případem vážné poruchy vesmírné lodi, která skončila happyendem.

1 komentář k "Odkud pochází: Houstone, máme problém!"

lukasv se projevil(a) dne 30 Srpen, 2011 - 10:58:

jj Ebenův Houston je perfektní! Laughing

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.