UK Praha: Budoucí lékařka Ilona Steinbauerová

První dívkou dotazovanou v rubrice se stala Ilona Steinbauerová z Telče. Podělila se s námi o zkušenosti ze studia lékařství v hlavním městě a prozradila, jak ji na studium připravila právě naše škola.
Fotografie ke článku: UK Praha: Budoucí lékařka Ilona Steinbauerová
Budoucí lékařka. Ilona Steinbauerová studuje medicínu.
Autor: Archiv I. Steinbauerové

Jakou vysokou školu studuješ?
Studuji už třetím rokem 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Podle čeho sis svou školu vybrala?
Od dětství jsem chtěla být lékařkou, takže medicína pro mě byla první volba. Přihlášku jsem si podávala na více fakult, tenkrát bylo rozhodující, kam mě vezmou. Potom jsem se rozhodovala podle jména školy, prestiže i města.

Jak tě připravilo telčské gymnázium na vysokoškolské studium?
Na gymplu jsem byla trochu lajdák, ale i přesto jsem měla výborné základy, hlavně co se týče biologie a fyziky. Nakonec jsem doučovala své spolužáky genetiku, která byla v prvním semestru opakování látky z gymnázia.

Co ti na UK v současnosti vadí?
Nejsem schopná posoudit dění na celé univerzitě, proto jen o naší fakultě - ta je docela velká, a tak se někdy setkám s neosobním přístupem. Největší mínus naší fakulty vidím ve velkém množství přijatých studentů do prváku, z nichž se jen necelá polovina dostane do dalšího ročníku. Celkově bylo studium v prvním ročníku velice náročné, hlavně po psychické stránce. Naštěstí v dalších částech studia nebývá vyhazování tak časté.

A nějaké přednosti této školy?
Je to hlavně prestiž, světovost, spousta vědeckých činností, stáží v zahraničí a odborných pracovníků. Každý student tu má hodně příležitostí uplatnit se.

Lektoři. Jsou to sympaťáci, nebo spíše ne?
Asi jako všude, někteří jsou sympaťáci, jiní ne. Většinou se ale jedná o vzdělance, se kterými se dá bez problémů diskutovat.

Ubytování, jsi spokojená?
Ubytování nebylo zas tak těžké získat. Bydlím na koleji a i přes všechny zvěsti to není vůbec hrozné, jsem tu opravdu spokojená.

A co přednášky? Vyhovuje ti jejich časové rozvržení?
Bohužel si rozvrh nemůžu sama vytvořit, jak je to na jiných školách. Ale dávno jsem zjistila, že ne každou před- nášku musím absolvovat, tak chodím jen na povinné předměty a na to, co mě zajímá a baví.

Prozradíš nám, které přednášky tě baví a na které se ti naopak nikdy moc nechce?
Zatím mě ze všeho nejvíce bavila anatomie, dokonce docházím na Anatomický ústav vyučovat studenty z prvního ročníku. Naopak nejhorší byla chemie, ale s tou už jsem bojovala na gymplu.

Musíš při každém zkouškovém období absolvovat intenzivní a dlouhou domácí přípravu, nebo ti stačí materiály jen tak „prolítnout“?
To je negativum všech lékařských fakult - je běžné učit se na zkoušku čtrnáct dní a více, naopak velkou výjimkou je učit se jen týden. Zkouškové období je náročnější než u jiných škol, ale vše se dá zvládnout.

Komu ze studentů bys studium tvého oboru na UK doporučila?
Každému, kdo chce za malé peníze zachraňovat lidské životy.