Kurz sociologie: I studenti z Telče snadno ovlivnitelní?

Blb něco vymyslí a stádo volů jde svorně za ním. Žádné odborné pojmy ze sociologických luhů to nejsou, ale zřejmě to může vystihovat dnes probíranou látku. V článku se budeme zabývat okolnostmi stádnosti a davového chování.
Fotografie ke článku: Kurz sociologie: I studenti z Telče snadno ovlivnitelní?
Obrázek 1. Minoritní skupina je v pressu skupiny majoritní.
Autor: Úvod do sociologie skupin, SPN, Krahulčí 2013.

Ve skupině lidí se běžně vytvářejí subskupiny na základě různých hledisek. Zpravidla ta početnější se silnějšími prostředky, (dále majoritní skupina) vytváří tlak na skupinu remanentní (dále označována minoritní). Na výše uvedeném obrázku  1 je majoritní skupinou obvodová skupina, minoritní skupinu tvoří středový kruh. Zevnější tlak vnější skupiny symbolicky znázorňují fialové šipky.

Harlem Shake otřásl rozjetou stádností

Uvedený model jasně znázorňuje situaci z praxe. Médii proběhla informace o fenomenálním Harlem Shake. Poté se zvedla smršť a v celé šíři republičky nejen studenti to prostě na workplacu "rozjeli", "roztočili", zkrátka krutánský wodvaz. Videa na TyTrubce trhaly sledovanost, lajky na Fbíčku se množily, prostě to žilo!

Obyčejný hoax, manipulátorem si je člověk sám

Původní myšlenka jedince, kterýžto věc vymyslel, může být jistě zajimavá a umělecky chvályhodná, pokud ovšem záměrem nebyla obvyklá chorobná touha obdobná tvůrcům řetězových hoaxů. Tlak a pošinutost davu vytvořit také svůj Harlem, ale samozřejmě ještě více ujetější a crazy, vyústila v produktální průjem skupinální narcisnosti.

Lidé vytvářejí moho škváru, končí na zdích

Minoritní skupina nechce býti nudnou pasivních grupou a také to "roztočí". Výsledkem jsou takřka stovky nesmyslných videí které dostatečně zásobují mozajku lidmi lajkovaných objektů na zdích druhých lidských životů, životů přetvářky a rekrutace do snového ďábelsky okouzlujícího já.

Špatné skutky jsou vynášeny do nebes, pachatelé se předhánějí

Další případ, který nejen médii proběhl, spustil lavinu vytváření obdobně průjmových stránek. Tedy vyznej se své škole. Študáci se předhánějí v tom, co nejlepšího na škole provedli. Touha co nejvíce šokovat, vyvolat bouřlivou diskuzi, životně neurovnaných účastníků sociálních sítí, je umocňována anonymitou. Všechny stránky "vyznávající" své prohřešky škole tak obsahují plno relativně identických blbostí, jejíž pisatelé se nedokázali vyrovnat se svou sexualitou.

Jako vždy, vytvářejí si to sami lidé, ač to mají "pod kontrolou"

Další účastníci, v touze se ukázat jako lidé bez skrupulí prostě in a trendy, ihned tyto projevy vývojové poruchy jedinců lajkují a přidávají své komentáře, kterými opět chtějí ukázat své šokovné rádoby svobodné osvobození.

Obrázek 2. Narušení tlakového profilu majortní skupiny.
Úvod do sociologie skupin, SPN, Krahulčí 2013.

Proč mají tyto blbosti tak živnou půdu? Je to jednoduché. Člověk má přirozenou touhu něco dokázat, vytvořit. Tato snaha tvoření je potlačována, dá-li tvorba nějakou práci, větší úsilí, musí se přemýšlet, je-li riziko neúspěchu, nezaručenost výsledku. Založení facebookové stránky je záležitost několika minut, dostat tam lidi postačí několik kliků sdílením vyzývavých lajkchtivch odkazů. Úspěch zaručen. Najednou to žije a nedá to tak moc práce, pěkně se dá sledovat, jak lze rozvířit vody lidské sítě. Obdobně Harlem Shake - postavit kameru a v křečovité volnosti se co nejlépe extraoriginálně svíjet.

Něco holt dá úsilí

Asi cítíme, že namalovat obraz, zachytit realitu, sen, mihotající opar nad ránem je mnohem náročnější a někdy se to ani nevydaří a je třeba papír vyhodit. Naučit se taneční kreaci, vybalancovat breakdancové prvky, vytvořit stránky, které lidem slouží ku prospěchu, ne pouze k předhánění se ve špatnostech a smyšlených zvrácenostech, je asi trošku náročnější.

Necháme stádnost pomlet, nebo se staneme součástí tlačenky?

Jak se s těmito stádnostními tlaky vyrovnat? Příkladové schéma ukazuje obrázek 2 a 3. Na obrázku 2 (výše) se ohrožená skupina ubrání stádnímu chování narušením jeho tlačného profilu v jednom bodě a pouhým vyplutím. Obrázek níže zachycuje vítězný smích minoritní skupiny, pohlížející na majoritní skupinu, kterážto se vlastním tlakem pomlela.

Obrázek 3. Vítězství minoritních, majorité se tlakem podrtí.
Úvod do sociologie skupin, SPN, Krahulčí 2013.

Vytvářet zajímavá videa je vynikající, stejně jako sběr historek z gympláckých "natáčení". Ale globalistický devianto-davysticko stádnický směr je zcela nepatřičný. Vše je totiž umocněno deidentifikací jedinců ve zdánlivě anonymálně-anormálním virtuálním světě sociálních sítí. Čtenář snadno nahlédne, že největším bohatstvím je nebýt manipulován.

2 komentáře k "Kurz sociologie: I studenti z Telče snadno ovlivnitelní?"

MaryLou (bez ověření) se projevil(a) dne 13 Duben, 2013 - 09:15:

Jo, kde je ta kniha k dostání? Jsou v ní zajímavé ilustrace...

MaryLou (bez ověření) se projevil(a) dne 13 Duben, 2013 - 09:11:

Cha cha, škoda, že se to nedá volajkovat:-D

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.