Archeologové odkrývají zbytky původní Telče, našli mince i 900 let starého koně

Na Staroměstském rybníku v Telči probíhá od dubna letošního roku archeologický výzkum, který má za úkol pomoct objasnit historické počátky Telče spojené s jejím osidlováním. Podle nejnovějších zjištění se datují do první poloviny třináctého století. Původní vesnice ustoupila v průběhu čtrnáctého století budování rybníka. Pro historiky je tato informace do jisté míry překvapující, na takto raný vznik Telče poukazovaly pouze historické prameny a románská věž svatého Ducha, nacházející se na náměstí Zachariáše z Hradce.

Obrazem. Archeologický výzkum v Telči.

Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

Jednoznačnými indiciemi jsou nálezy stovky fragmentů dobové keramiky, dřevěné základy tehdejších budov, numismatické exempláře jako fenyklové denáry Leopolda VI. nebo středověká kamenná cesta. „Předpokládali jsme, že tady nalezneme zahloubené kamenné domy, některé budou kopírovat tehdejší vzhled původního terénu", popisuje David Zimola, archeolog Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Těžká technika. Bagrista nedopatřením narazil nastředověkou cestu, archeologové jásali.
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

Nálezům dominuje 900 let starý kůň, kterého poté, co byl zkonzumován, Telčané buď pohřbili nebo pohodili do odpadní jámy. Díky přístupu spodních vod je půda udržována v dostatečné vlhkosti a zároveň izolována od vzduchu, bakterií a mechů, tudíž jsou nálezy velmi zachovalé.

Navzdory tomu se zatím odborníkům nepodařilo najít žádné větší množství militarií, jako jsou třeba dýky, nože a sekery.

Bagrista nedopatřením narazil na středověkou cestu, archeologové jásali

„Středověkou kamennou cestu jsme odkryli třináctého května v dopoledních hodinách, dalo by se říct, díky náhodě. Přišel za námi řidič buldozeru, který pracuje na odbahňování dna rybníka. Říkal, že při odkrývání objevil pravidelně uspořádané kameny." popisuje Petr Kroupa. Cesta pokračuje směrem od lokality na severovýchod. „S největší pravděpodobností se jedná o část cesty vedoucí z Jindřichova Hradce na Starou Říši," upřesnil Kroupa.

Jsou v polovině, výzkum ukončí v říjnu

Archeologové se v současnosti blíží k dokončení první poloviny prací. V minulém týdnu vytyčili o několik metrů severněji další lokalitu, kde předpokládají obdobné nálezy.

Staroměstský rybník. Archeologové odkryli ostatky koně starého devět set let.
Autor: NŠ/ Petr Kroupra

Terénní část výzkumu bude probíhat až do října letošního roku, poté se výzkumný tým archeologů přesune do jihlavského muzea k podrobnější analýze nalezených předmětů. Ty nejvzácnější by měly být v průběhu několika měsíců, až roku vystaveny v pobočce Muzea Vysočiny na telčském zámku.

Rybník nezkoumají jen v Telči, ve hře jsou také Buhušice nedaleko Jaroměřic

Zkoumáním dna Staroměstského rybníku hon za odtajněním minulosti na Vysočině nekončí. V současnosti se provádí obdobný výzkum i na rybníku Buhušice u Jaroměřic nad Rokytnou. Zde se podařilo odkrýt dosud neznámé sídliště z mladší doby kamenné. Výzkum v této lokalitě komplikuje silná spodní voda, která výkopy během chvíle zaplaví.

1 komentář k "Archeologové odkrývají zbytky původní Telče, našli mince i 900 let starého koně"

Anonym (bez ověření) se projevil(a) dne 5 Červenec, 2011 - 20:49:

Vy jste fakt opičáci; vtipný nález lahve a historického textu na betonovém bloku :D

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.