„Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci čelem a všechny stíny padnou za tebe.“

Je sobota 8. října 2010. V newyorském Central Parku v části zvané Strawbery Fields se začínají shromažďovat lidé kolem černošedé mozaiky s nápisem Imagine, zpívají stejnojmennou píseň, památník se zaplňuje květinami a různými drobnými předměty. Dnešek je pro ně významný den
Fotografie ke článku: „Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci čelem a všechny stíny padnou za tebe.“
Imagine. Památník Johna Lennona.
Autor: stock.xchng

Dnešek je pro ně významný den - vynikající hudebník a skladatel, tak trochu snílek a filozof, pacifista a vzor mnohých z nich, a také milionu dalších, John Lennon by právě oslavil své 70. narozeniny.

John Lennon se narodil v roce 1940. Jeho dětství nebylo zrovna idylické Rád četl a brzy se u něj začal projevovat jeho talent - v sedmi letech si vymýšlel krátké povídky a básničky, v deseti vyzkoušel hru na foukací harmoniku a když objevil kytaru, definitivně propadl hudbě.

Na gymnáziu založil skifflovou kapelu The Quarrymen, jakýsi základ slavných The Beatles, jejíž složení se postupně měnilo, a skupina hrála pod různými jmény v liverpoolských klubech. Beatlemánie nastává až v říjnu r. 1962, kdy kapela vydává svůj první singl Love me do.

Brouci prošli řadou krizí a v roce 1970 se rozadají definitivně. John opouští svou dosavadní ženu Cynthii Powellovou se synem Julianem a bere si avantgardní umělkyni Yoko Ono, se kterou má syna Seana. Po rozpadu Beatles získává Lennon velký politický vliv svými protestními písněmi a účastní se mírových akcí. Davy lidí pak v ulicích zní píseň Give peace a chance mířenou proti válce ve Vietnamu.

Pacifista je trestně stíhán kvůli drogám, jeho boj s americkými úřady končí čtyři roky před smrtí. Když se 8. 12. 1980 před 11. hodinou v noci vrací (z natáčení nové desky) zpět do svého bytu, je zastřelen psychicky labilním fanouškem, kterému ještě to odpoledne dával autogram.

Kousek od místa vraždy byla zbudována mimo jiné i již zmíněná mozaika, a nedožité sedmdesátiny známého anglického skladatele byly inspirací pro vytvoření nových památníků.

V Johnově rodném Liverpoolu byl za asistence jeho bývalé ženy Cynthie a syna Juliana odhalen výtvor americké umělkyně Lauren Vorsers nesoucí název Peace and Harmony, šestimentový monument tvaru koule s kytarou, klaviaturou a holubicemi vylétajícími z rozevřenách dlaní. V islandském Reykjaviku vdova Yoko Ono se synem Seanem rozsvítili památník Imagine Peace Tower.

V mnoha zemích nalezneme plno fanoušků tohoto legendárního člena The Beatles i mnohé vyznavače jeho svobodomyslného životního stylu, a tím pádem i míst, která na zpěváka vzpomínají.

Tou nejznámější v České republice je bezesporu Lennonova zeď na Malé Straně. Jako shromaždiště mladých pacifistů slouží od 80. let 20. století, tedy od doby Lennonovy smrti. Tehdy napsal kdosi křídou na zeď „Za Johna Lennona“ a nad nápisem nakreslil kříž. Později sem přibyly svíčky, květiny, a od té doby zdejší místo stále ožívá novými nápisy a obrázky. Nepomohla ani změna stěny na plakátovací plochu ani přemalování.

Čas letí, doba se změnila a je vidět, že myšlenky Johna Lennona jsou nadčasové, a jeho hudba oslovuje stále další a další generace posluchačů a hovoří k nim hlasem plným míru a lásky přesně tak, jak to hudebník kdysi zamýšlel…

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one…
(Imagine, 1971)

Možná řekneš, že jsem snílek
Ale já nejsem sám
Doufám, že se k nám jednou přidáš
A svět bude žít jako jeden,..
(Imagine, 1971)

1 komentář k "„Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci čelem a všechny stíny padnou za tebe.“"

Luděk (bez ověření) se projevil(a) dne 13 Leden, 2011 - 21:13:

Když je mi v životě nejhůř, no spíše když si myslím, že je mi nejhůře, tak se skutečně snažím hledat krásu v maličkostech, v drobných všedností. Když svítí slunce - řád se k němu otočím. Když svítí, je to určitě snadnější, lidská psychika jistě reaguje na okolí, v současném pochmurném počasí se dostáváme do depresivních stavů častěji.

Už jen samotný nadpis článků mě velice zaujal, každý si v něm může najít to své. Silný racionalista si odůvodní nemožnost paprsků projít přes člověka a následné vytvoření stínu; ostatní v tom zase vidí onen symbol.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.