FILM: Harry Potter a Relikvie Smrti. Oslovil diváky?

„Tady všechno končí!“ hlásají slogany na povedených plakátech k poslednímu dílu fenomenální série o brýlatém kouzelníkovi. Temný lord Voldemort povstal, kouzelnický svět se třese v nejistotě a jen jedno je jisté: jeden z nich musí zemřít.
Fotografie ke článku: FILM: Harry Potter a Relikvie Smrti. Oslovil diváky?
Harry Potter. Výdělečná série končí. Kdo jí nahradí?
Autor: TM & © 2011 Warner Bros. Entertainment Inc.

Druhá část velkolepého finále začíná přesně tam, kde první část končí – takže žádné „představovačky", jde se rovnou na věc. Nikdo si už na nic nehraje, film směřuje bez okliky k finálnímu momentu celé ságy. A že si jen tak neoddechnete!

Dolary jsou znát

Hned od začátku jste doslova vrženi do akce, která skončí téměř až v poslední minutě filmu. Vizuální efekty jsou v celé sáze na tradičně dobré úrovni, tady se ovšem hollywoodští mágové opravdu překonali a dolary utopené v projektu jsou zde zřetelně vidět. 

Prvním vrcholem filmu je bez debaty „malá loupežná výprava" u Gringottových, jízda na podzemní dráze je dechberoucí a alespoň částečně ospravdlňuje 3D kabátek, který Harrymu jinak nesedí. Obraz není zbytečně tmavý jako u jiných 3D konverzí, nicméně 3D je zde povrchní a plytké a některé efekty nebezpečně připomínají béčkové „akčňáky" Nicholase Cage z poslední doby.

Režisér z herců vyždímal mnoho

David Yates ždíme z mladých herců i ty poslední kapičky hereckého nadání, nemusíte se tak bát mimických kreací typu „pařez", „socha" nebo „fantomas". Pokud vám v minulém díle chybělo více prostoru pro jiné postavy než pro ústřední trio, budete spokojeni.

Nemalou část filmu si pro sebe urval Alan Rickman jako profesor Snape. Flashback do jeho minulosti je ostatně považován za nejemocionálnější a nejlepší část filmu. Ani Neville Longbottom a Lenka Láskorádová nepřijdou zkrátka a možná budete překvapeni, kolik známých tváří z celé ságy se zde mihne v bitevní vřavě.

Milovníci bitev si na své nepřijdou

Bradavice se otřásají v základech, bohužel bitvy si moc neužijete, protože stále sledujeme jen několik důležitých postav. Snad vám ji vynahradí aslepoň závěrečný souboj Harryho proti Voldemortovi v mexickém stylu, který je mnohem delší i zábavnější než v knižní předloze.

Tvůrci se také rozhodli zadaptovat epilog O 19 let později. Dopadl naštěstí lépe, než to původně vypadalo z paparazzi fotek. Ale vraťme se zpět...

Že všechno končí? Ale kdeže! Hollywoodským gigantům se brzy vyprázdní kapsy a v dnešní době sequelů, prequelů, spin-offů, rebootů a remaků se nového Harry Pottera určitě znovu dočkáme!

Ve zkratce:

Harry Potter se vrací ve vrcholné formě - naposledy. Nabízí více než jen poctivou popcornovou podívanou; je to vůbec první plnokrevná fantasy od Návratu Krále. Už to není žádná pohádka. Pro malé děti a neznalce předchozích filmů nebo knižní předlohy se film nedoporučuje. Image mu kazí pouze zbrklé tempo a zkratkovitý scénář. Doporučuje se podávat ve velkém rozlišení, bez 3D a dabingu.

hodnocení: 90% 

4 komentáře k "FILM: Harry Potter a Relikvie Smrti. Oslovil diváky?"

Anonymus Anonymální (bez ověření) se projevil(a) dne 24 Říjen, 2011 - 22:02:

Absolutně souhlasím s tebou Víte Vejmelko! Jen hodnocení filmu bych zvýšil na 95%. Film k nezaplacení a není nad to zkouknout ho potřetí a víc.

Vít Vejmelka (bez ověření) se projevil(a) dne 24 Říjen, 2011 - 21:56:

Tak dneska jsem si to dával znovu; napodruhé ještě lepší! (Nicméně jsem nenapravitelný potteromaniak, takže se můj nedá brát jako objektivní měřítko)

vv (bez ověření) se projevil(a) dne 6 Srpen, 2011 - 17:19:

Tak tak. Pro nefanoušky potterovského fenoménu musí být tenhle kousek utrpení.

poreí sun (bez ověření) se projevil(a) dne 6 Srpen, 2011 - 10:16:

Pěknej článek, ale Pottera nemám moc rád, takže se na to stejně nepodívám.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.