Jak dopadla generálka státních maturit?

V posledním článku o státních maturitách jsme vám popsali hlavně čerstvé dojmy. Od jeho sepsání uplynul nějaký čas a teď známe i výsledky. Je pravda, že přinejmenším v jednom odhadu se Naše škola zmýlila – generálkou státních maturit neprošlo 33% studentů, tedy každý třetí.
Fotografie ke článku: Jak dopadla generálka státních maturit?
Kocourkov. Studenti mohli dosáhnout i „slušného“ výsledku 120%.
Autor: NŠ/ Leoš Tejkl

Podle serveru iDNES.cz neprošlo zkouškou z českého jazyka 22% studentů, 34% žáků nezvládlo anglický jazyk, 40% jazyk německý.

Téměř polovina nezvládla matiku

A 48 % maturantů, tedy bezmála polovina z nich, si vylámalo zuby na lehčí verzi matematiky. Co se naší školy týče, výsledky paradoxně odpovídají celostátnímu průměru: Ze 4.A neodmaturovali tři studenti a z oktávy dokonce devět studentů. Máme se bát?

Naše škola si to nemyslí. Když započteme všechny okolnosti, dá se předpokládat, že maturita nakonec nebude nepřekonatelným problémem a úspěšnost bude daleko vyšší.

Nikdo se teď nepřipravoval, nikdo se nesoustředil. Maturantům chyběla motivace a také celý rok opakování a učiva, který mají ještě před sebou. A celkový neúspěch u maturity byl často způsoben selháním v jediné dílčí oblasti, nejčastěji v písemných pracích.

Za půl roku budou všichni lépe připraveni a dají si pozor na své předchozí chyby – ohlídají si výběr tématu a dodržení všech dalších pravidel.

Za zmínku stojí, že zatím na 24 školách v celé republice (a naše je mezi nimi) se objevily do očí bijící chyby přímo ve výsledcících.

Někteří studenti tak dosáhli „slušného“ výsledku 120%. Při rozhovoru pro ČT 24 to ředitel Cermatu Pavel Zelený komentoval tak, že jde jak o chyby technického rázu (např. při skenování archů), tak o chyby lidského faktoru při vyplňování složitých formulářů. Vše bude podle něj do maturit napraveno – proto se také generálka konala.

Žádná změna nás zatím nečeká

I když mnohé zpravodajské servery či osobnosti označovaly výsledky generálky za alarmující a spustila se kvůli nim dokonce i slovní přestřelka mezi premiérem a ministrem školství, samotné ministerstvo neplánuje laťku snižovat a čeká, že naostro už budou výsledky akceptovatelnější. Drobné úpravy se mají provést v rámci „polidštění“ zkoušek, ale jinak má vše zůstat při současném stavu.

Dění okolo maturit hodlá Naše škola i nadále sledovat a jakmile se něco změní, budeme vás informovat.