Kdo zabil Natašu? Dokumentární snímek v Počátkách

Ty, které zkoušky dospělosti letošní školní rok minou, čeká mnoho poznávacích výletů do přírody, měření sil s ostatními školami ve sportovních i vědomostních kláních a velké množství naučných exkurzí. Jedna z prvních akcí byla ryze poznávací.

Jeden svět byl i v Počátkách. Studenti navštívili festival.

Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

První předzvěst vlny poznávacích výletů prožili studenti ze třetích ročníků ve čtvrtek 22. března 2012. Za pomoci školního auta a a řidičského umu školního preventisty Radka Kopečného, se dopravili do Počátek, kde v rámci festivalu Jeden svět zhlédli dokumentární film "Kdo zabil Natašu".

Nataša Estemirová. Za boj o lidská práva zaplatila životem.
Autor: Memorial source

Tento snímek režiséra Mylene Sauloy získal cenu Poroty Václava Havla a zvláštní uznání Poroty Rudolfa Vrby. Při festivalu Jeden svět byl promítán kromě v Počátkách i v Brně a Praze.

Loutková demokracie v Čečně

Film poutavě zachycuje zdánlivě nejasné okolnosti vražd novinářů, kteří zřejmě na něčí vkus přespříliš odkrývali případy bezpráví, násilí, korupce a zvrácenosti loutkové demokracie v Čečensku, autonomní republice Ruské federace.

Čečna, problematická republika na severním Kavkaze, se stala osudovým dějištěm několika novinářů. Film rekonstruuje záhadné vraždy Anny Politkovské, ruské novinářky bojující za lidská práva, zastřelené ve výtahu a Nataši Estemirové, taktéž odvážné ženy, snažící se odhalit všechny nepravosti čečenského systému.

Aparát Ramzana Kadyrova

Dokumentární snímek se snaží zaktivizovat a přimět lidi k uvažování nad otázkou ruské pseudodemokracie a všeobecné otázce, jaký postoj nejen k východní otázce zaujmout. Skupina francouzských novinářů se vydává po stopách těchto vražd, dostávají se do centra brutálního aparátu prezidenta Ramzana Kadyrova, který byl do křesla dosazen samotným Vladimírem Putinem.

Promítání pro školy a informace jsou důležité

Samotným protagonistům dokumentu při tomto slídění šlo prakticky o život. Tvůrci si však uvědomují potřebnost všeobecné informovanosti. Přehlížení těchto skutečností situaci v čečensku rozhodně nepřidá. Je otázkou, zda-li náhodou nemáme potenciál k napravení hrůz a křivd, které se ve světě dějí, který dostatečně nevyužíváme.

Myslím, že by promítání filmů tohoto typu dnešní mladé generaci mělo být častější, mladí by si tak možná více uvědomovali, že podobné hrůzy nejsou jen ve filmech v televizi, ale že v dnešním světě reálně existují. Měli bychom se snažit nejen mladé motivovat k uvažování nad věcmi, které se kolem nás dějí a nebrat věci týkající se i lidských práv na příliš lehkou váhu.

Účastník festivalu

V počáteckém kině. Telčští studenti po zhlédnutí filmu.
Autor: NŠ/Lukáš Vejmelka

Zatím nikdo nekomentoval

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.