Komentář gurmána: Mystérium turecké kuchyně

Tisíc lidí, tisíc chutí. Svoji chuťovou množinu si mohli ve středu 14 listopadu strávníci telčské jídelny doplnit o další chuť - bulgur. Přestože se říká, že zdravé věci nejsou dobré, opak je pravdou. Na specialitu ze Středního východu jsou ohlasy převážně pozitivní.
Fotografie ke článku: Komentář gurmána: Mystérium turecké kuchyně
Bulgur. Turecká specialita je prý zdravá.
Autor: NŠ/Vít Vejmelka

Většina strávníků gymnaziální jídelny se denně potýká při výběru svého jídelníčku s příjemným problémem. Kterou z nabízených variant zvolit? Hrací kostku s sebou asi nosí málokdo, a tak většinou převažuje výběr stroze analytický. Ryba→kosti→pohotovost, nebo špagety po boloňsku→neumím-je-jíst→omáčka-až-za-ušima?

Experimentů se kuchařky nebojí

Rutinní, zautomatizovanou volbu našeho panis, se čas od času rozhodne sbor kuchařek narušit něčím novým, neznámým. Příkladem budiž Tondovo kuře v roce 2010 a šéfkuchařovy speciality při příležitosti oslav 160 let výročí telčského gymnázia.

Hrstce studentů, kteří si ještě předminulý rok stěžovali na úzké spektrum střídaných jídel, neznámé pokrmy jistě zamotaly hlavu. Manažerky stravovacího sektoru nezahálejí, a proto se rozhodly uvést na naše talíře nový pokrm.

Není burgund jako bulgur

Už zhruba od počátku tohoto týdne se mezi studentstvem rozhořely vášnivé diskuze ohledně záhadného jídla burgund se zeleninou. Během dvou dní se název změnil na burgun a později na burgur. Kroužky konspirativně založených jedinců zatím spekulovaly, zda-li se nám tím snaží něco sdělit mimozemská rasa a jak to vše vlastně souvisí s přistáním na Měsíci.

Veškeré teorie však byly označeny za mylné, když jeden chytrý student, jenž si nepřeje být jmenován, odhalil Naší škole pravdu. Pokrm byl totiž nesprávně pojmenován, což způsobilo internetovým vyhledávačům Alzheimerovu chorobu.

Tento chod se nenazývá burgun, nýbrž bulgur nebo burghul. Jsou to předvařené obilky pšenice, nalámané na hrubé kousky. Surovina pochází z Turecka a do Evropy se dostala přes Balkánský poloostrov.

Gurmán na zotavovné 

Protože jsou chuťové pohárky našeho gurmána dočasně poničeny akutní rhinofaryngitidou, rozhodl se požádat o pomoc několik podobně nadaných jedinců.


Antonín Přibyl, sexta

Burgur mě mile překvapil. Je pravda, že jsem čekal něco naprosto odlišného, než jsem nakonec obdržel, ale chutnalo mi moc. Jenom bych k tomu přidal ještě kyselou okurku. O tomto drobném nedostatku jsem však kuchařky již informoval, příště už to bude dokonalé.

Jan Rod, sexta

V onu středu, kdy se podával v naší jídelně bulgur, jsem mohl jít domů na to naše české knedlo vepřo zelo, ale zvědavost mě přemohla. Nejlépe to shrnu slovy mistra Babicy.

Bulgur, to je takové jídlo, hmm, bez chuti a zápachu, ale je dost populární, lidi který hubnou, ho maj rádi.

Ondřej Steinbauer, sexta

Tento záhadný pokrm, jenž se několikrát přejmenoval, mě dnes příliš nepotěšil. Z estetického hlediska mě burgur poněkud zmátl a nepřesvědčil. Chuť byla na můj vkus příliš málo výrazná, suchá a konzistence zvláštní.

Navzdory všemu jsem rád, že jsem ochutnal něco nového a doufám, že trend zdravé a cizí kuchyně bude ve školní jídelně pokračovat.

Fotografie ke článku: Komentář gurmána: Mystérium turecké kuchyně
Chutná? Pro mnohé bylo jídlo překvapením.
Autor: NŠ/Vít Vejmelka

1 komentář k "Komentář gurmána: Mystérium turecké kuchyně"

MaryLou (bez ověření) se projevil(a) dne 15 Listopad, 2012 - 16:39:

Vypadá to jako nějaký mix mezi rizotem a taboulé. Ale teď jsem se dočetla, že surovina "bulgur" by vlastně měla být základem pro pokrm zvaný taboulé. Jinak jestli ji v jídelně nevaří, tak doporučuju nenápadně nadhodit:-) "tarhoňu", alias těstovinovou rýži.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.