Legenda českého undergroundu odešla, zemřel básník Ivan Jirous

Kontroverzní básník Ivan Jirous úzce spjat s okolím Telče, přezdívaný Magor, se do moderních dějin nesmazatelně zapsal jako vůdčí postava českého undergroundu. Je autorem mnoha básní, ovlivnil i českou hudební scénu. Zemřel dnes ve věku 67 let.
Fotografie ke článku: Legenda českého undergroundu odešla, zemřel básník Ivan Jirous
Magor Jirous. Minulý rok besedoval se studenty na telčském gymnáziu.
Autor: NŠ/Lukáš Vejmelka

Jirous se proslavil především prostřednictvím hudební skupiny The Plastic People of the Universe, kde od roku 1967 zastával post uměleckého vedoucího.

Byl i známým básníkem. Při psaní poezie se nevyhýbal vulgarismům, jedinou jeho „slušnou“ sbírkou je dílo Magor dětem, kterou věnoval svým dvěma dcerám. Za vrchol jirousovy básnické tvorby je všeobecně označována sbírka Magorovy labutí písně. Ta vznikla v 80. letech minulého století během jeho pobytu ve valdické věznici.

Osobu Ivana Magora Jirouse, který minulý rok navštívil i Gymnázium Otokara Březiny v Telči, si můžete připomenout v této fotoreportáži. O tom, jak Jirous přišel k přezdívce Magor, nebo jak se díval s odstupem na jeho pobyt ve vězení, si můžete přečíst v našem rozhovoru Jirous: Neřeším minulost ani budoucnost. Žiju pouze přítomností.

Fotografie ke článku: Legenda českého undergroundu odešla, zemřel básník Ivan Jirous
Magorův vzkaz. "Dnes jsem byl v Telči - lepší než být štvaným zvířetem na poslední léči" napsal Jirous po besedě na GOB.
Autor: NŠ/Petr Kroupa

Zatím nikdo nekomentoval

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.