Reportáž: O tom, jak maturantům naposled odzvonilo

Pátek, 27. dubna 2012. Pro někoho obyčejné školní ráno. Pro budoucí maturanty ale probuzení do velkého dne. Stejně významného jako tehdy v září před čtyřmi roky. Tenkrát se vstupem do budovy GOB Telč vcházeli zároveň poprvé do nové životní etapy – světa středoškoláků plného kouzel, radovánek i strastí. Dnes, když jsou jim tato tajemství odkryta, je čeká poslední oficiální vstup do školy. Tedy do té doby, než se sem znovu vrátí, aby úspěšně složili obávanou zkoušku dospělosti.
Fotografie ke článku: Reportáž: O tom, jak maturantům naposled odzvonilo
Maturantky zvesela. Šmoulinky už skoro navařily makarony.

Masky, kam se podíváš

Náhodný kolemjdoucí, vida rej masek okolo gymnázia, by se možná zděsil a zaklepal by si na čelo, protože době karnevalů a masopustů už dávno odzvonilo.Zasvěcená osoba však ví, že převleky maturantů a rtěnky na tvářích studentů, jsou povinnou vstupenkou ke slavnosti posledního zvonění.

Reportáž: O tom, jak maturantům naposled odzvonilo
Chceš do školy? Vyplať se!. Nechyběli(y) ani mim(ka) a Zlatovlás(ka).

Bez zábran a cenzury

I ve školní jídelně, která obvykle v dopoledních hodinách zeje prázdnotou, to žije. Hlášky učitelů v troufalém provedení čtvrťáků a oktávy budí veselý smích, úsměvu se neubrání dokonce ani samotný pedagogický sbor, vždyť dneska je všechno povoleno.

Reportáž: O tom, jak maturantům naposled odzvonilo
Co s přímkou, která neprošla třema body? . Učitelé-rekordmani v podání oktávy. Ve sborovně.

Mazáci jdou pro titul

Nejúzkostlivěji veškeré dění sledují žáci třetích ročníků. Mají k tomu důvod. Zanedlouho se dočkají pasování na „Mazáky", čímž se od tohoto okamžiku stanou nejstarší generací studentů Březinova ústavu.

Nesnadná cesta „uličkou smrti" vedoucí až k mazáckému titulu skrývá mnohá nebezpečí – jedním z největších je bezpochyby voda s moukou, směs tvořící ve vlasech během chvilky těsto, jehož se jde zbavit jen za pomoci koncentrovaného šamponu a teplé H2O.

Hrůzu v očích budí také jakási mazlavá modrá hmota – dokonce i žáci, v nichž studium chemie zanechalo trvalé následky, mají problém s její identifikací. I přes všechny útrapy a nesnáze přichystané pomstychtivými maturanty si pro svůj mazácký titul dojdou všichni, třeťáci stylově v montérkách, septimáni ve slušivých pracovních úborech. Nejhůř vše nesou umyvadla a paní uklízečky.

Reportáž: O tom, jak maturantům naposled odzvonilo
Je libo cukr nebo radši kakao?. Z uličky smrti není úniku.

Valčík na rozloučenou

Než se všichni rozejdou oslavit poslední den středoškolského studia podle svých představ, poslechnou si ještě naposled monotónní drnčení starého školního zvonku, a za souzvuku kytarových akordů se zasní o náročných, ale hlavně krásných časech strávených se školou, učiteli a spolužáky.

Fotografie ke článku: Reportáž: O tom, jak maturantům naposled odzvonilo
Zpívání před školou. Co asi vymyslí třeťáci na příští rok?.