Jakou vysokou školu studuješ?
Studuji na Karlově univerzitě. Konkrétně filosofickou fakultu.
Na co jsi koukal při výběru školy?
Jednak na popis oboru, který jsem chtěl studovat, pak taky na jméno a prestiž školy, ale především na město, vždycky jsem chtěl jít studovat do Prahy.
Jak tě připravilo telčské gymnázium na vysokoškolské studium?
Až překvapivě. Spoustu věcí jsem se teď, o prvním zkouškovém, moc učit nemusel, protože jsem si je pamatoval už z gymplu.
Co ti na UK v současnosti vadí?
Všudypřítomný a všeovládající zmatek. Nikdo nic neví - a nikdo se o nic nestará. Začátky byly těžké, protože nám nikdo prakticky neřekl, co a jak, ale když se do toho člověk dostane, zjistí, že mu to vlastně pomáhá si víc užívat. A někdy je to i legrace.
A nějaké přednosti této školy?
Je to docela pohoda. Nikdo nic nehrotí, nechávají na studentech, jestli se
chtějí nebo nechtějí něco naučit. Když nechtějí - jejich smůla.
Lektoři - sympaťáci nebo ne?
Jsou to všichni chytří lidé, na kterých je vidět, že si zaslouží respekt. Zároveň je ale s většinou z nich i sranda. Občas by vedení mělo mít soudnost a nenechat staré a senilní pány učit jen proto, že to kdysi byli dobří učitelé.
Jak těžké bylo v Praze sehnat ubytování, jsi spokojený?
Jsem na kolejích a přes všechny zvěsti a strašení nebylo vůbec těžké se tam dostat, přestože jsem si podával žádost až v druhém kole. Docela se mi tam líbí, je tam klid a není to daleko.
A co přednášky? Vyhovuje ti jejich časové rozvržení?
Rozvrh na zimní semestr byl trochu lepší než na ten nadcházející, i když být ve škole od půl osmé ráno do sedmi do večera taky nebyl žádný med. Teď v letním je to trochu hloupější, dlouhé pauzy mezi přednáškami, ale naštěstí máme pěknou studovnu a městskou knihovnu hned za rohem, tak se to dá přežít.
Prozradíš nám, které přednášky tě baví a na které se ti naopak moc nechce?
Náš obor je vlastně na dvou katedrách - na katedře českého jazyka a na katedře literatury. Většina literárních předmětů mě opravdu baví... a vlastně i většina těch jazykových, máme předměty typu historický vývoj češtiny nebo psycholingvistika. Jen mluvnice sama o sobě je trochu pruda, ale to už snad máme definitivně za sebou.
Musíš při každém zkouškovém období absolvovat intenzivní a dlouhou domácí přípravu nebo ti stačí materiály jen tak prolítnout?
Jak k čemu. Já jsem teď po prvním semestru měl vlastně jen tři testy, na ten jeden se dalo naučit za odpoledne, na ten druhý se ani moc připravit nedalo... a před tím třetím jsem prožil takový prodloužený svaťák, kdy jsem nedělal skoro nic
jiného než seděl nad zápisky. Takže to závisí předmět od předmětu.
Komu ze studentů bys toto studium mohl doporučit?
Především těm, které baví čeština a literatura. Nemusí ji úplně žrát! Stačí, že je baví číst a chtějí poznávat, jak ten jazyk vlastně funguje...
Filosofická fakulta ještě nemusí znamenat filosofa, to jen tak naokraj. Může jít například o jazykovědný obor ;)
synekdocha, vážení, synekdocha
Dobrá fotka! Fakt ti to sekne, Ondro! Hned bych šla studovat na UK!
Poslat nový komentář