Školy Visegrádské čtyřky se sešly pod Radhoštěm

Žáci telčských škol se zúčastnili Mezinárodního lyžařského soustředění Visegradské čtyřky, které se konalo od 6. do 13. ledna. Z akce si odvezli jak zkušenosti z mezinárodní spolupráce, tak i žaludeční potíže.
Fotografie ke článku: Školy Visegrádské čtyřky se sešly pod Radhoštěm
Společenské programy. Programy probíhaly každý večer.
Autor: Archiv GOB

Toho rána si vybraní žáci z nižšího gymnázia a základních škol Hradecká a Masarykova nasedli do autobusu a večer dorazili na místo určení; do hotelu Petra Bezruče nedaleko obce Malenovice v Beskydech.

Následující týden vyměnili školní škamny za bílé horské svahy skiareálu Bílá. Na denním programu měli nejen lyžování, koupání se v bazénu se slanou vodou a bowling, ale i výlet do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Lyžování, hry, ale i družení se

Součástí každého dne byly společenské večery, kde si zástupci  jednotlivých států připravili pro ostatní kulturní program, do kterého bylo zahrnuto představení vlastní země, zábavné hry nebo třeba karaoke. Starostové zúčastněných měst - Telče, Šaľy, Oroszlány a Koňskie - pak podepsali dohodu o spolupráci.

Infekce byla mezinárodní

Příjemnou atmosféru však bohužel narušila žaludeční choroba infekčního typu. Jednoho z žáků bylo dokonce nutno hospitalizovat.

Také s kvalitou jídla nebyli někteří spokojeni, jak se svěřil jeden nejmenovaný student: „Kvůli mé konstantní nechuti k jídlu a své sportovní povaze jsem během toho týdne zhubnul o pět kilo“.

Maďarsky snadno a rychle!

Celkové dojmy všech zúčastněných byly i přes veškeré nesnáze veskrze kladné.

Kromě znalosti několika výrazů maďarského jazyka (povětšinou pochybného významu) ocenili studenti především navázání nových známostí a přátelství.