Tomáš Graumann, jeden ze 669 Wintonových dětí, nacistům odpustil

Tomáš Graumann v roce 1939 jako sedmiletý absolvoval spolu s ostatními židovskými dětmi pod záštitou Sira Nicolase Wintona záchranný Kindertransport z protektorátu Čechy a Morava. Jeho matka mu před odjezdem vlaku slibovala, že se po třech měsících vrátí zpět. Nikdy ji už neviděl, všichni jeho blízcí se stali obětmi holocaustu. Svůj život přiblížil v úterý 29. května také telčským studentům.
Fotografie ke článku: Tomáš Graumann, jeden ze 669 Wintonových dětí, nacistům odpustil
Zachráněné dítě. Graumann se stal z vděčnosti misionářem.
Autor: Archiv školy

Jedním ze 669 dětí, které před smrtí zachránil britský makléř Sir Nicolas Winton, je Tomáš Graumann, dnes bezmála jednaosmdesátiletý muž.

Winton se roku 1938 zapojil do záchrany židovských dětí z tehdejšího Československa. První transport se mu podařilo z Prahy vypravit 14. března 1939, poslední byl naplánován na 1. září 1939. Naneštěstí však vlaková souprava stanici nikdy neopustila. Z dětí, které měly tímto posledním plánovaným spojem odjet do Anglie, nepřežilo nacistické koncentrační tábory ani jediné.

Cestu nalezl ve víře

Tomáš Graumann svou druhou šanci na život dostal. Vyrůstal ve Skotsku, kde také přijal křesťanskou víru a uvěřil v Ježíše Krista. Po skončení války, když dospěl, působil devět let jako misionář na Filipínách.

V současnosti cestuje napříč Českou republikou se slovy, že jeho život byl zachráněn proto, aby podal svědectví o tom, co se stalo a mluvil o tom. Přibližuje tak lidem svůj autentický životní příběh o záchraně před plynovými komorami. „Chtělo to mnoho modliteb, ale cítím, že jsem zcela odpustil nacistům za to, co udělali mé rodině a milionům dalších Židů. Nemám v sobě žádné nepřátelství,“ řekl Naší škole Graumann.

Bohu člověk nikdy zcela neporozumí

Na otázku, jak mohl Bůh dopustit hrůzy druhé světové války, odpověděl takto: „Bůh je milující a odpouštějící.To říká Bible. Neříkám, že rozumím tomu, jak Bůh pracuje, ale věřím mu. Odpuštění zajisté existuje...“ Součástí zhruba dvouhodinové besedy byla také projekce krátkého filmu pojednávajícího o tématice kindertransportů Sira Nicolase Wintona.

Zatím nikdo nekomentoval

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.