U gymnázia padají větve, lidé se ptají proč

Neobvyklý hluk narušil činnost školy a všichni se koukali z oken telčského gymnázia, když ve čtvrtek 15. prosince 2011 pracovníci pomocí plošiny ořezávali stromy stojící na prostranství před školou. První chvilky to vypadalo na nějaký omlazovací řez, k večeru to tak slibné nebylo.
Fotografie ke článku: U gymnázia padají větve, lidé se ptají proč
???. Sympatická letní stinná oáza stromů bude minulostí?
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

V prvních hodinách po zahájení pracovníci pomocí dlouhoramené motorové pily odřezávali větve do výšky asi sedmi metrů. Zděšené tváře zvídavě vyhlížejících hlav doufaly v jediné - že se jedná o omlazovací řez.

Řezali poslepu

Dřevorubské práce zde probíhaly do pozdních večerních hodin, zvuk motorové pily byl slyšet i za tmy. V této době však strom dříve majestátně tyčící se nad autobusovou zastávkou diskrétně odpočíval v kusích špalků. Veškeré naděje o zachování se pomalu rozplývají.

Jsou shnilé nebo jde o plot?

Zda dojde k vykácení všech stromů pětiřadí se nám nepodařilo zjistit, ale dle současných informací tomu vše nasvědčuje. Zda je důvodem špatný stav kmenového průsvitu a hrozí nebezpečí polomu, či stromy překáží silnici se nepodařilo zjistit. Davem se však šíří hořkobolný názor, že bude třeba opravit plot, který se v blízkosti stromů nachází.

Výsledkem bude poušť

"Nevím co se dneska děje," posloucháme jednoho ze studentů školy, "už při úpravě areálu byly nesmyslně pokácené smrky stříbrné, které poskytovaly v parných dnech příjemný stín, a ťeď toto," a dodává "pokud tato řada stromů přijde pryč, vznikne zde nevzhledná poušť a než nově vysazené stromy dorostou, tak je mládež stejně poláme."

Situaci ohledně stromů budeme nadále sledovat a o dalším vývoji vás budeme informovat.

1 komentář k "U gymnázia padají větve, lidé se ptají proč"

PussyKiller (bez ověření) se projevil(a) dne 18 Prosinec, 2011 - 22:42:

Jedná se hlavně o bezpečnostní průřez. Je to rutinní práce arboristů, kteří mají na starost kontrolu a průřez městských dřevin, Podle prvního pohledu na špalky skácených olší, musí být i méně zkušenému gymnazistovi jasná, proč jsou stromy káceny...

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.