V Telči startuje nízkoprahové centrum Zastávka

Jedno z hesel nově vzniklého nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v Telči zní „Zastavíš se v Zastávce?“. Ono slovo„nízkoprahového", jak stojí na nejednom z mnoha letáčků, znamená anonymitu, dobrovolnost a v neposlední řadě také bezplatnost.
Fotografie ke článku: V Telči startuje nízkoprahové centrum Zastávka
Zastávka. Nové nízkoprahové centrum zahájilo provoz.
Autor: Zastávka Telč

Zařízení je určeno mladým lidem ve věku dvanáct až devatenáct let a nachází se v přízemních prostorách hotelu Relax, Na Posvátné 29 v Telči.

K oficiálnímu otevření klubu došlo 6. září 2010, v současné době však zdaleka nevypadá jako při otevření, mladí lidé se totiž z velké části podílejí na jeho dotváření, třeba malováním.

Klub má nejenom pomáhat mladým začlenit se do společnosti a řešit jejich problémy, ale také podnítit jejich volný čas různými aktivitami, např. čtvrtého listopadu se bude promítat film, týden na to dokonce v klubu proběhne takzvaný „Ekotýden“.

Pracovní tým Zastávky je tvořen čtyřmi zkušenými lektory a sociálními pracovníky, tři z nich pracují přímo v klubua čtvrtý v terénu v prostředí, které je mladým vlastní a kde je bude motivovat k správnému využití volného času.

Kupříkladu pracovnice Hanča, jak se sama svěřila, řeší problémy každý pátek od 13.00  14.00 hodin v Telči u lávky přes Ulický rybník společně s dobrovolníky, kteří přijdou. Platí to, co klub hlásá na svých propagačních plakátech: „Žádné téma není tabu.“

Koncem roku se tým Zastávky chystá svoji činnost rozšířit a pokusit se ji prezentovat i na nedalekých školách. To, zdali zavítají i na Gymnázium Otokara Březiny zatím není zcela jasné.

Nízkoprahový klub Zastávka je otevřen široké veřejnosti. Pokud do něj tedy chcete zavítat i vy, můžete tak učinit od pondělí do čtvrtka mezi 15.00 až 19.00 hodinou. Každý pátek jsou na programu pochůzky po městě. A to od 13.00 do 17.00 hodin.