Zbraně pokreslené při rituálech musí být zničeny, neboť jsou plné nadpřirozené síly. Dodnes tradiční umělci nekreslí štětci a tužkami, ale klacíky. Nekreslí do písku ale na plátna.
Aboriginci zde žijí už více než 40 tisíc let. Kdysi na zemi sestoupili duchové, stvořili rostliny, živočichy i půdu. To byl Čas snů. Poté se duchové opět vrátili na nebe, ovšem své výtvory stále chrání.
Australané svá díla kreslili do písku, na kůru eukalyptu nebo na tělo a obličej pro rituální účely. Používali okrovou rudu, kterou případně nahrazovali barvou hnědou, žlutou. Stranou stála černá barva, měla speciální určení. Jejich díla mají hlubší smysl, kterému rozumí pouze domorodci. Pro Evropana jsou těžko pochopitelná. Soustředné kruhy mohou znamenat domov, jeskyni, skálu, jaro nebo třeba strom.
Austrálie byla prohlášena za britskou kolonii roku 1770 a stala se z ní neblaze proslulá trestanecká kolonie. V 19. století bylo původní obyvatelstvo vytlačeno. Touha navrátit se k předkům zanechala stopy i na umění.
Až v roce 1970 začal učitel Geoffrey Bardon z osady Panunya dětem připomínat jejich kulturu. Staré umění se opět rozvinulo. Kreslí se na prkna, linoleum, plátna a okr nahradil akryl. Díla australských umělců jsou skupována galeriemi a prodávána za dvojnásobnou cenu. Mezi nejvýznamnější malíře patří Tim Leura Tjapaltjarri a jeho bratr Clifford Tjapaltjarri.
Zejména Possumovy obrazy by mohly mít v budoucnosti velkou cenu, protože umělec je skoro slepý a nemůže už dále tvořit.
Chybí tomu obrázky, ale jinak pěkný článek.
Poslat nový komentář