Jednoho krásného jarního dne dostal jakýsi Američan převratný nápad vrátit se do dětských let a vydat se na dobrodružnou cestu za pokladem. Avšak nejdříve bylo třeba poklad ukrýt a jeho souřadnice zaznamenat na internet, aby se z jeho nápadu mohl radovat každý, kdo se alespoň trochu vyzná v mapách nebo vlastní GPS navigaci. Vznik této kratochvíle je úzce spjat s uvolněním původně armádního systému GPS pro veřejnost.
Hra se brzy stala skutečným trendem. Jen registrovaným lovcům se měsíčně podaří odhalit celkem několik miliónů hledaných pokladů, neboli kešek. Jen pro zajímavost, za tento měsíc bylo na celém světě nahlášeno přes 7 000 000 nálezů. Každá keška je vybavena kusem papíru, kam se nálezce zapíše, dále zde může být několik drobných předmětů, od kusu stříbra, přes dárek z kinder vajíčka až po obyčejnou šišku.
Přes doly, přes hory
Keška má formu malé krabičky, lahve či pouzdra od doutníku a je vždy bezpečně chráněna před deštěm. Důležitým pravidlem pro zachování kontinuity hry je, že pokud si něco odnesete, musíte do krabičky naopak něco vložit. Může se skrývat skutečně kdekoliv: pod kamenem, ze spodu lavičky, ve vykotlaném dubu, na dně přehrady nebo na dně propasti, prostě všude, kde stojí za to se zastavit.
Naše výroční keška se přidala do zástupu desítek kešek v Telči a okolí. Byla ukryta 21. března tohoto roku kamsi do temných hlubin našeho městečka.
Geocaching 2.0
Prvních dvacet hledačů pokladů si odneslo pohled Telče. Chcete vědět, co zde zanechali? Zde jsou souřadnice, které můžete najít také na www.geocaching.com,
N 49o10. (P) ́ E 015o (R) ́.
P a R je nutné dopočítat ze vzorečku P=10×C×D+20×A×B-(B×D+B+C) a R=A×B×C×(25×C-1)/1000. Pro kontrolu A+B+C+D=25. Dále je důležité, že X=A-B, Y=C-A, Z=C–B. Číslo A zjistíme, pokud odečteme letopočet působení K. J. Mašky, slavného telčského antropologa, a provedeme ciferaci výsledného čísla (např. 51=5+1=6). Tyto údaje zjistíme z pomníku v Maškově ulici.
Za proměnnými do terénu
Číslo B je nejmenší dělitel čísla popisného Masarykovy základní školy, kde bylo dříve reálné gymnázium. C získáme ciferací všech čísel na pamětní desce Otokara Březiny v ulici Na Můstku.
Pro číslo D si dojdeme k budově Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy Telč. Počet písmen ve 3. řádku vydělíme nejmenším dělitelem kromě 1.
Poslat nový komentář