Studenti z Telče: Nechceme se stát čtyřletým gymnáziem

Záměr Kraje Vysočina zredukovat počet osmiletých gymnázií na Vysočině přibližně o dvě třetiny se významně týká i telčského Gymnázia Otokara Březiny. Ani přes snahu studentů, ředitele školy, starosty města Telč, široké veřejnosti a mnohých dalších lidí není v tuto chvíli jasné, jak nerovný „boj“ skončí. První písemná zmínka o redukci středních škol na Vysočině udeřila jako blesk z čistého nebe před necelým měsícem. První zpráva přišla dopisem od radní kraje Vysočina RNDr. Marie Kružíkové. Korespondence obsahovala „Dopis pro rodiče a žáky“ a „Opatření k řešení dopadů demografického vývoje do středních škol řizovaných krajem“, oba určené k otevřené diskusi.
Fotografie ke článku: Studenti z Telče: Nechceme se stát čtyřletým gymnáziem
Gymnázium Otokara Březiny. Studenti si zrušení osmiletého gymnázia s dlouhou tradicí nepřejí.
Autor: NŠ/Petr Kroupa

Právě v této době díky nepravdivým a nepodloženým informacím zveřejněným v tisku vyvstal problém, o kterém jsme vás jako tisk první informovali na našem webovém zpravodajství. Jádrem problému bylo uvedení informace o zrušení osmiletého gymnázia v co nejbližší době a s tím spojené vracení mladých studentů zpět na základní školy.

Tisk pošramotil naše gymnázium

Zpráva zcela pochopitelně vyděsila mnohé rodiče, kteří se na jejím základě rozhodli nedat své ratolesti na osmileté gymnázium v Telči.

Za tento nepříjemný omyl se novinář omluvil, nicméně veřejnost raději mluví o tom, co je zajímavější, nikoli pravdivé. Nápravná zpráva o tomto omylu se tedy rychlostí blesku nerozšířila.

„Osmileté gymnázium zajisté bude při dostatečném počtu studentů otevřeno v novém roce 2011/2012. Ten, kdo nastoupí, bude mít možnost dostudovat a na našem gymnáziu samozřejmě i odmaturovat." uklidňoval rodiče potenciálních studentů ředitel GOB a SOŠ Telč RNDr. Stanislav Máca.

Redukce se nikomu nelíbí, ozvali se studenti i rodiče

Po zmedializování dopisu na sebe nenechaly rozporuplné reakce na redukci osmiletých gymnázií dlouho čekat. Nejčastěji lidé doufají v zachování současného počtu škol.

Každým dnem roste počet učitelů, studentů i lidí z řad široké veřejnosti, kteří se statečně připojili k petici, především té celostátní, za záchranu gymnázií. „Jak je známo, tak jihlavské gymnázium je rychlo-továrna, u nás je rodinnější atmosféra a dlouhodobá tradice, která je ohrožena." míní student Leoš Tejkl.

Nespokojené hlasy se ozývají i z řad rodičů, mimo jiné svolali mimořádné zasedání představenstva SRPŠ. K potvrzení podpory gymnázia se vyjádřili i prostřednictvím krajského webu. Pan Hofhanzl, obyvatel nedalekého Batelova, reagoval takto: „Osmiletá gymnázia jsou to úplně nejlepší, co naše školství má. Nerušte to v Telči, rád bych tam poslal děti studovat, jestli na to budou mít."

Za naše gymnázium doslova bojuje i ředitel Máca. Vydal stanovisko školy, které je zveřejněno na stránkách školy společně se společným stanoviskem gymnázií z celého kraje Vysočina. Ve stanovisku Gymnázia Otokara Březiny jsou vyzdvihovány především skvělé úspěchy studentů, spokojenost a výhoda pro mladé uchazeče z menších aglomerací poblíž Telče bez nutnosti dalekého dojíždění.

Základním školám rušení osmiletých gymnázií nevadí, spíše naopak

Ve společném stanovisku gymnázií jsou uveřejněna fakta, která řeší problematiku zvýšení úrovně gymnázií po sloučení, pokud jsou opravdu pro „elitu" žáků. Kdyby tomu tak nebylo, nemají víceletá gymnázia žádné opodstatnění a žáci mohou zůstávat na základních školách. S tím souvisí záležitost a vůbec i postoj základních škol k tomuto tématu.

Ač se to zdá jako nedůležitý krok a ne příliš zmiňovaný, pravda je taková, že snahou základních škol je, aby si co nejvíce nadaných žáků udržely, i přesto, že je to pro ně „ztráta času", nemají tolik možností pro další rozvoj, nemusí se učit, a přesto jsou nejlepší ze třídy.

Ředitelé jsou rádi, protože jim za tyto děti jdou peníze. Každý žák, který jim odejde, pro ně znamená o jistý podíl dotace míň. Někteří učitelé ovšem s tímto nesouhlasí a i přesto doporučují rodičům odchod na víceleté gymnázium, protože sami vidí důležitější rozvoj dítěte. Na rozdíl od toho aby zůstali na ZŠ s pomalejšími žáky, kteří nemají chuť se učit a dozvídat se nové věci.

Neopomenutelným mínusem obecně platícím snad pro všechny základní školy je i to, že nadaní žáci jsou na druhém stupni nazýváni tzv. „šprty". Tato skutečnost souvisí s jejich následným vyčleňováním z průměrného třídního kolektivu.

Určitě ne jako v Humpolci

Za zájmy gymnázia se humpolecká radnice nepostavila, proto se uskutečnila demonstrace pod jejími okny. Naše gymnázium nebude zajisté tak radikální. A to hned z několika důvodů.

Za prvé telčská radnice v čele se starostou Romanem Fabešem stojí za gymnáziem a snaží se ho podporovat. Za druhé by to mohlo vyplynout jako nedůstojné řešení a tím pokazit veřejné mínění. Naše škola se snaží bojovat pomocí dopisů, peticí a domluv. Nedávno uvedlo své stanovisko město Telč a mikroregion Telčsko, kde se vyjádřili starostové okolních obcí k naší problematice a vyjádřili svou podporu pro pokračování.

Povzbuzením je i podpora bývalého hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila, nynějšího senátora a bývalého učitele telčského gymnázia.

Krajští zastupitelé dostanou otevřený dopis od studentského parlamentu

Poslední doplňkový dokument vznikl po odhlasování 15. února 2011 na schůzi studentského parlamentu. Je to stanovisko studentů školy a týká se vyjádření samotných studentů k situaci. Tyto informace budou zveřejněny v místním tisku, na veřejných místech a budou zaslány krajským zastupitelům.

Situaci budeme i nadále sledovat, o novinkách budeme informovat prostřednictvím našeho webového portálu. Chcete-li se zapojit do diskuse o rušení osmiletého gymnázia v Telči, použijte odkaz níže. V případě zájmu můžete pomoci podpisem petice usilující o zastavení rušení gymnázií. Více o možnosti podpisu petice se dočtete zde.

Fotografie ke článku: Studenti z Telče: Nechceme se stát čtyřletým gymnáziem
Anketa: Souhlasíte s rušením víceletých gymnázií na malých městech? Je postup Kraje Vysočina správný?
Autor: NŠ/ Petr Kroupa

11 komentáře k "Studenti z Telče: Nechceme se stát čtyřletým gymnáziem"

discovery (bez ověření) se projevil(a) dne 17 Duben, 2011 - 20:04:

Jak je to s tím rušením? Víte někdo něco ?

monča (bez ověření) se projevil(a) dne 18 Duben, 2011 - 22:01:

Já teda nic nevím... :(

Anonym (bez ověření) se projevil(a) dne 14 Duben, 2011 - 15:06:

http://www.jihlavske-listy.cz/clanek8150-arcibiskup-duka-krizi-vyresi-jen-moralni-obnova-a-vzdelanost.html?komentare=vse#komentare

Anonym (bez ověření) se projevil(a) dne 13 Duben, 2011 - 13:13:

http://www.jihlavske-listy.cz/clanek8104-otevreni-univerzitniho-centra-v-telci-ovlivni-i-dopravu.html?komentare=vse#komentare

Gandalf157 (bez ověření) se projevil(a) dne 6 Duben, 2011 - 16:05:

Ahoj, nevíte, už se to nějak pohnulo? Nebo nad tím stále visí otazník a nikdo výš to neřešil?

Hezký den

majáleska (bez ověření) se projevil(a) dne 8 Duben, 2011 - 20:20:

Taky by mě to zajímalo, doufám, že nám ředitel něco o tom řekne. V médiích je ticho po pěšině.

Janča (bez ověření) se projevil(a) dne 6 Březen, 2011 - 18:40:

Jako co k tomu psát no. Proč se zbytečně opakovat. Je to kravina a myslím, že je mrhání energií to podkládat argumentama, je to pořád dokola. Na stránkách kraje je to sumárně všechno v reakcích obsaženo. Jinak myslím si, že to dopadne dobře! A to jsem většinou pesimistka...

Anonym (bez ověření) se projevil(a) dne 1 Březen, 2011 - 09:40:

Úplný kábéčka to jsou!!!!

Anonym (bez ověření) se projevil(a) dne 5 Březen, 2011 - 18:56:

"kábéčka" :) :) hustý, super nadávka

lukasv se projevil(a) dne 6 Březen, 2011 - 15:37:

Jestli to není pro ně škoda Money mouth

Jára (bez ověření) se projevil(a) dne 28 Únor, 2011 - 15:08:

Já fakt nechápu co to tam nahoře sedí za inteligenty ?!?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.