Nával na latině: studenti se bojí deskriptivní geometrie?

Studenti druhých ročníků si na příští rok vybírají volitelný předmět. Při rozhodování mezi deskriptivní geometrií a latinou však seznamy zájemců na druhý ze zmíněných předmětů nadmíru přetékají. Budou se svou volbou studenti spokojeni?
Fotografie ke článku: Nával na latině: studenti se bojí deskriptivní geometrie?
Řez jehlanem. Zábavné dobrodružství zažijete jen na DG.
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

Obrovský zájem o latinu namísto deskriptivní geometrie je v letošních druhých ročnících. Co však k většinovému rozhodnutí volby latinského jazyka vede, je otázkou.

Latina je pro mediky

Nekteří studenti se údajně obávají deskriptivní geometrie, tvrdí, že nemají dostatečnou prostorovou představivosti, a tak raději volí cestu latinskou, další jdou na latinu ryze účelně, třeba jakožto budoucí medici.

Deskriptiva cvičí jemnou motoriku

Předmět deskriptivní geometrie je přitom dobrým základem pro studenty, plánující další studium v oborech stavebních, architektonických či strojních. Samotná disciplína vede k rozvíjení představivosti při řešení praktických úloh, stejně tak jako k tříbení jemné motoriky a techniky rysu.

Proč jsem si zvolil DG namísto LAV? Mám radši přírodní vědy, slovíčka pro mě byla vždycky velká zátěž. Navíc už jsem od předchozích studentů věděl jak probíhá výuka latiny. Po doporučení paní matikářky B. Krejčí jsem měl ve výběru jasno. A jsem spokojen. V hodinách deskriptivy se na hodinky nikdy nepodívám! 

Student ze třídy deskriptivní geometrie

Latina, dnes živoucí jazyk, je výbornou průpravou, spíše nadstavbou maturanta biologie, nakročmo budoucího medika, historika či jiného latinu upotřebujícího člověka. Jako předmět vede k systematickému testování a provětrávání paměťových buňek, dále pak k rozvíjení jazykových kontextů, neboť mnoho slov jiných jazyků vychází právě z latiny.

Latinu jsem si zvolila především ze dvou důvodů:
1. Geometrie mi nikdy nešla, kromě změti čar a písmen v tom nikdy nevidím nic jinýho
2. Vzhledem k mému studijnímu zaměření (historie) se mi latina hodí víc 

Studentka z latinské třídy

Velikou výhodou pro studenty, kteří se budou prostorovým zobrazováním při svém dalším studiu věnovat, je možnost maturitní zkoušky z předmětu deskriptivní geometrie.

Latina je náročná

Latina tuto možnost v současné době bohužel nenabízí, což ale neznamená, že se stává v rámci studentova přípravného času jazykem vedlejším, spíše opak je pro řadového studenta pravdou.

Fotografie ke článku: Nával na latině: studenti se bojí deskriptivní geometrie?
Příklady z praxe. Deskriptiva řeší zajímavé úlohy.
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

Zatím nikdo nekomentoval

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.