Fyzici: K obědu nekonečné řady a u táboráků opékání variačního počtu

Uprostřed prázdnin mi dorazila žhavá nabídka. Čtrnáctidenní soustředění na chatě v Peci pod Sněžkou, a to pouze s milovanou fyzikou. Pozvání jsem přijal, nevěda, co vše mě čeká.
Fotografie ke článku: Fyzici: K obědu nekonečné řady a u táboráků opékání variačního počtu
Chata. Soustředění fyziků se konalo v krkonošské Táně..
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

Dvoutýdenní soustředění na chatě „Táně" v panenské přírodě Krkonoš pořádá ústřední komise Fyzikální olympiády ČR pro zájemce z řad úspěšných řešitelů stejnojmenné soutěže každý rok. Cílem má být motivace studentů k řešení nejvyšší kategorie olympiády, s možností postupu do mezinárodního kola.

Pěšky přes půl Krkonoš

Vzhledem k nemalé vzdálenosti a nevelkému počtu navazujících dopravních spojů jsem se do 200 km vzdálené Pece pod Sněžkou dostal kolem deváté večer. Vzhledem k tomu, že si chata dovolila stát až dva kilometry v hustém lese, byl jsem nucen čelit mrazivé horské tmě a svalové únavě v důsledku nadměrné hmotnosti zavazadel. Nezbývalo než ruku v ruce, a baterku v té druhé, pokračovat ve výstupu do jednoho z krkonošských velikánů, kde jsem, alespoň dle mapy očekával cíl.

Jemný vánek vakua

Asi po hodině jsem dorazil k chatě, před kterou si fyzici hřáli ruce nad v národním parku jistě legálně vytvořeným plazmatem. Celý nesvůj a udýchán jsem se odvážil tázat: „Jsem tu správně na Táně?" Kroužkem proběhl smích s intenzitou srovnatelnou s ševelením trav v jemném vánku vakua, což, jak jsem zjistil později, bylo vyjádření maximální možné pobavenosti této odborné sešlosti.

Zderivován podle ypsilon

Zmítán palčivou otázkou, zda je pobavila ona naivita dotazu, či skrytý rým, se ubytuji a otráven čerstvým horským vzduchem pak usínám. A zdají se mi sny, sny hrozného charakteru. Třeba že jsem funkce y = ex, nebojím se derivace nic, a najednou mě zderivují podle ypsilon.

Denní pořádek byl poměrně jasný. Nekonečná cvičení a přednášky byly narušovány přestávkami na konzumaci pokrmů.

Zaujala i řetězovka

Většina dopoledních cvik byla věnována vyšší matematice, a to především její uplatnění ve fyzice.
Telegraficky jsme proběhli důležité funkce, podívali jsme se na nějaké novinky typu hyperbolických funkcí. Věděli jste, že křivku, kterou zaujme zavěšený řetízek mezi dvěma body, popisuje hyperbolický kosinus?

Derivuje každá opice

Pokračovalo se derivací, protože tu se naučí leckterá cvičená opice a my jsme taky vlastně opice. Pak přišly integrály, kde řešení úloh metodou „trik", například substitucí t = tg x, vyrazilo mnohým účastníkům dech. Třešničkou na dortu pak byly diferenciální rovnice, které fyziky přivedly do jistého extázového opojení.

Výsledkem neřešitelný integrál

Obvykle se při obědě stávalo, že se v hlavě některého z účastníků zrodil výjimečně zajímavý problém. Fyzik tak šel ihned k tabuli a představil jej. Okamžitě se kolem něj shromáždila kupa dalších, a nehledě svých porcí, které se začaly cítit osaměle, problém začali řešit. Výsledkem byl obvykle obecně neřešitelný integrál, kupa vypsaných fix a důkladně vychladlé jídlo.

Nadšení s časem neochabovalo, a poslední den pobytu, ihned po táboráku, který z důvodu, že tam byla moc zima, skončil po čtvrthodině, přišla happeningová kalba, přednáška s lákavým názvem „Variační počet", která trvala do brzkých ranních hodin.

Kalbou rozumějme - Integrály, limity a sumace tekly až do rána proudem. Fyzici ztratili zábrany a pustili se do prznění funkce sinus x Taylorovým polynomem. S hédonistickou slastí derivovali všechny funkce, co si během pobytu zapsali; 

Ochutnávka vysokoškolského učiva

Celkově tuto zkušenost ve formě zářijového dobrodružství hodnotím kladně. Pokud se vám dostane příležitosti zúčastnit se podobné akce, zcela vřele to doporučuji. Ochutnávka něčeho „vysokoškolského" vám může pomoci. Ať už, že vás utvrdí ve vašich studijních plánech, nebo pro vás bude varující značkou, že tudy cesta skutečně nevede. 

Zatím nikdo nekomentoval

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.