Stávající manýristické "vyšší výtvarné síly" působící na výtvarné práce gymnazistů byly během tohoto února vytlačeny lidskou pudovostí. Jemné, tužkou nakreslené obrazy zastínily lepenkové kolosy, snad představující nový umělecký směr, jež zajisté pročistí zahnívající vody onoho příliš krásného malířství.
Fotografie ke článku: Útroby gymnázia vyzdobily zbrusu nové skulptury. Jsou dada, surrealistické nebo jenom roztomile neumělé?
Manekýna. Nejen Ámosovi se nová sousedka nezamlouvá.
Autor: NŠ/Vít Vejmelka

Výtvarné umění má na telčském gymnáziu stoletou tradici. Telčskou reálku navštěvoval například nacisty umučený Mořic Nágl z Kostelní Myslové nebo cestovatel a sochař Vladímir Foit.

Přes zábradlí nikdo nepřepadne, střeží jej roboti

Není tedy divu, že budova telčského gymnázia patřila v porovnání s ostatními gymnázii našeho kraje k těm nejkrásněji vyzdobeným. Chodby gymnázia se dokonce načas staly uměleckou galerií, kdy zátiší pečlivě udržovaných květin doplnily dokonalé repliky masek antického dramatu.

Nyní se však zdá, že éra postexpresionistických a magicky realistických obrazů skončila. Umělecké vakuum poblíž Jana Ámose a žlutých zábradlí, jež činí rozdíl mezi životem a smrtí vyčerpaného studenta, bylo vyplněno sochami robotů z krabic od komerčních produktů a obdchodních figurín.

Na gymnáziu jako v mateřské školce

Kartonové robotky lze považovat za skutečný majstrštyk současného umění. Neuměle poslepovaní z materiálů, které jsme ve svém spotřebně-konzumním stylu života odvrhli, v nás vyvolávají podivně hřejivé pocity.

Každý z nás si jistě setře slzu vzpomínaje, jak s vyplazeným jazykem slepoval klovatinou kašpárka z barevných papírů.

Infantilismem k lepším zítřkům

Tvůrci tohoto nového směru jsou vskutku geniální, neboť zaútočit na lidské svědomí skrze kontrast dětské fantazie (robotci) a odlidštěného světa komerce (materiál) je velmi účinná cesta k nápravě lidstva.

Tento se snaží vybudit světlou stránku naší osobnosti, nadějí, druhý se však bohužel zabývá perverzí lidské duše a vyjadřuje ji velmi sarkastickým až vulgárním způsobem. Jiskřička naděje vzkříšená robotky je vzápětí udušena rudými hvězdami na prsou tuzexové figuríny.

Odhalená kůže šokovala nejen tradiční moralisty

Upravené obchodové manekýny vzbudily velký rozruch. "Jsem naprosto šokován," sdělil Naší škole student kvinty. "Tvůrci měli alespoň cudně zakrýt kotníček. Umění v této podobě bude mít na mládež negativní vliv," obává se.

Jestli jsou nová díla opravdu pionýry nového výtvarného směru, nebo pouhými rádoby šokujícími výstřelky experimentalismu, ukáže až čas.

Omlouváme se všem čtenářům. Z důvodu sílícího napětí diskutujících jsem se rozhodl diskuzi dočasně, ač nerad - obsahovala plno obohacujícíh podnětů, uzavřít. Názorový rozkol obou účastníků nechť je vyřešen osobně. V případě nejasností, mě kontaktujte, prosím. Děkuji za pochopení.

Roboti. Krabice jsou výtvarný materiál budoucnosti.
Autor: NŠ/Vít Vejmelka