O webovém zázemí časopisu Naše škola

Nějaký čas trvalo, než měly internetové prohlížeče tu čest prohlížet stránky tohoto časopisu. V následujícím článku budeme rozebírat, jakým způsobem náš web vznikl, jaké problémy bylo třeba řešit, jak se snažíme obsah stránek zpřístupnit a zmíníme se i o interním systému NašíWiki.
Fotografie ke článku: O webovém zázemí časopisu Naše škola
Webadmin pracuje. Lukáš Vejmelka při vývoji tohoto portálu.
Autor: Archiv NŠ

Jak to vzniklo

Už na začátku školního roku při vzniku časopisu bylo jasné, že informování redakčního týmu je nejslabší článek celého projektu. Bylo třeba, aby se informace o konaných schůzích redakční rady, termínů odevzdávání prací, způsobu psaní článků, plánovaných tématech, co nejrychleji dostaly ke každému redaktorovi.

Občanské sdružení technickou náručí

A po jakém prostředku sáhnout, když je třeba rychle a spolehlivě poskytnout informace určité skupině lidí, než po internetu? Rychle jsme vybrali vhodný informační systém. Byl zde ale zásadní problém - na jakém serveru bude tento poměrně náročný systém hostován? O něco později jsme našli výborného partnera - občanské sdružení SOMTNET. To nám poskytlo serverový prostor. SOMTNET o.s. totiž mimo jiných činností také podporuje vzdělání a tak se to do krámu hodilo oběma stranám.

Následně se nám podařilo zprovoznit Našíwiky, systém pro interní záležitosti časopisu. Ten úspěšně funguje do této doby a díky němu spolehlivě probíhá vydávání tištěné i webové verze časopisu a informování a spolupráce členů redakčního týmu.

V průběhu listopadu jsme spustili naši domovskou stránku. Tehdy ještě obsahovala pouze základní informace - cíle projektu, seznam zapojených lidí a kontakt. Redakčním systémem pro webový portál časopisu se stal Drupal. Bylo nutné pro stránky vybrat vhodné grafické téma. Jednoznačně vyhrála šablona inf00. Celé to nebylo tak jednoduché - šablonu bylo třeba upravit pro naše potřeby, přebarvit, přizpůsobit grafickému stylu časopisu apod..

Mohlo to být snadnější

Dlouho jsme uvažovali, jaký redakční systém zvolit. Například Wordpress je k účelům časopisů a blogů přímo určen. Proč jsme si ho tedy nevybrali? O Drupalu se říká, že je jako plastelína - lze ho namodelovat k obrazu svému. To je skutečně pravda. Bohužel však ono modelování představuje hodiny a hodiny práce nad vyhledáním a konfigurací modulů, dopisování kódu, aby se to, či ono zobrazovalo "správně" a dělalo to to, co je požadováno.

Webové stránky na míru

Funkční části našeho webového portálu jsou výsledkem mnoha hodin lopotného bádání, systém Wordpress má tyto funkce v podstatě již po instalaci funkční - bez práce. S Drupalem se však tvrdá práce vyplatí! Web je totiž stavěn na míru!

Dle našich představ jsme vytvořili webový portál - ten odpovídá našim koncepcím, u Wordpressu bychom přizpůsobovali naše vize do již nějakým způsobem vytvořené koncepce systému. Myslím, že skutečnost, že byl portál stavěn na míru, ocení každý návštěvník. Nejsou zde totiž žádné "slepé" odkazy, či nepřehledné řetězce - každý kousek webu má konkrétní funkci.

Kompatibilita s prohlížeči a systémy

Složení redakce je velice pestré. Co redaktor, to zcela jiný člověk. Jiné zájmy, vystupování, věk, přístup atp. Není to však vše.

Máme redaktory, na jejichž počítačích běží rozličné operační systémy. Zatímco někteří jsou spokojenými uživateli různých verzí Windowsů, šéfedaktor&sázeč Petr si to pěkně smaží na Mac OS X a ajťák Luk je zase nezakřiknutelným stoupencem linuxu. K tomu všemu ještě nesmíme zapomenout, že celý webový portál běží na unixu.

A aby toho nebylo málo, tak na webové stránky lze přistupovat pomocí nejrůznějších prohlížečů. A jak se nyní vymotat z této spleti odlišných technologií komunikačních zařízení?

Validita a přizpůsobení

Při úpravách webu a publikování obsahu se snažíme řídit metodickými pokyny, které jsou původně určeny k vyhlášce č. 64/2008 Sb., o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením.

Výsledkem jsou tak webové stránky, které jsou zpracovatelné asistivními technologiemi i automatizovanými systémy analýzy obsahu; stránky jsou validní XHTML 1.0 Strict. To umožňuje lepší spolupráci vyhledávačem Googlem (blízko k XML). Stránky lze také bez větších problému prohlížet na různých typech mobilních zařízení. Máme potvrzenou základní funkčnost ve webových prohlížečích mobilních telefonů, i těch "chytrých" (iPhone, Android, Symbian).

Stránky Naší školy na Androidu
Naše škola mobilně. Webové stránky časopisu fungují i na Androidu.
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

V případě, že má uživatel pomalejší připojení k internetu, může v prohlížeči nastavit, aby se nezobrazovaly obrázky. I v tomto stavu by neměla být omezena základní funkčnost webu. Pokud je zakázán css styl - také by se zobrazováním obsahu neměl být větší problém.

Systém NašeWiki

Namísto nudného popisování interního systému zázemí redakční rady vás zveme na krátký videoexkurz. Ten se na webu objeví v nejbližších týdnech. Než se tak stane, následující obrázek vám dovolí nahlédnout do běžnému čtenáři nepřístupných míst.

Náhled do interního systému redakce časopisu Naše škola
Pohled do zákulisí. Interní systém redakce časopisu Naše škola.
Autor: NŠ/ Lukáš Vejmelka

Základní údaje a zajímavé statistiky

K 16. lednu 2011 jsou statistiky následující:

  • na serveru máme celkem 7 915 souborů
  • na disku serveru máme 196,8 MB
  • databáze obsahuje několik tisíc záznamů
  • celkem nás je v redakci 20
  • náš celkový věk je 352 let (průměrný redaktor je tedy starý 17,6 roků)
  • celkem vážíme 1103,439 kg (průměrný redaktor/orka váží 55 kg)
  • na webu k dnešnímu dni máme 33 článků a mnoho komentářů
  • dle Google analytics jsme byli od začátku fungování webu 959 navštíveni

4 komentáře k "O webovém zázemí časopisu Naše škola"

Herman (bez ověření) se projevil(a) dne 1 Duben, 2011 - 18:53:

Admin je zastáncem linuxu, ale na jeho notebooku vidíme win. Jak je to jen možné?

Apolena (bez ověření) se projevil(a) dne 1 Duben, 2011 - 20:54:

Ty jsi trubka, Hermane, to je jasný linux!!!1!

lukasv se projevil(a) dne 2 Duben, 2011 - 10:48:

díky za zastání Smile

lukasv se projevil(a) dne 1 Duben, 2011 - 20:46:

Bububu, to je teda pěkná kravina, to je ubuntu! Yell

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.