Osud nejstarších ročníků je zpečetěn, studenti byli nedávno pasováni na maturanty

Každý podzim se pro maturitní ročníky nese ve znamení večírku, kde jsou vyznamenáni stužkou a tím právoplatně pasováni na maturanty, hlavní postavy právě probíhajícího školního roku. I letošní rok se konaly v rámci gymnázia stužkováky dva, jeden pro studenty oktávy a druhý pro obě třídy čtvrtých ročníků.
Fotografie ke článku: Osud nejstarších ročníků je zpečetěn, studenti byli nedávno pasováni na maturanty
Humorné scénky. Oktáva měla připraven kulturní program.
Autor: Archiv maturantů

4.A a 4.B

Čtvrťákům k výběru tématu nahrál předmět, který oba jejich třídní učitelé vyučují - zeměpis. Rozhodli se protovyužít motiv právě této vědní disciplíny. Když ovšem při výběru kostýmu začali někteří uvažovat, že se přestrojí za glóbus, bylo téma dodatečně upřesněno: půjde se za obyvatelstvo Země.

Stužkovák měl začít 25. října 2011 v 19.00 hodin v suterénu KD Sedlejov, ti nejodvážnější přišli ale již v pět hodin a zahájili jej soukromým přípitkem na zdaření této akce, čímž začali vytvářet správnou atmosféru, hodnou stužkovací slavnosti. Učitelé dorazili asi v půl osmé v čele s „otci“ obou tříd, panem učitelem Drmotou, v převleku elegantního Angličana Sherlocka Holmese, a temperamentním Mexičanem, panem učitelem Lojkou.

Známky mě nezajímají, ale i Gagarin vyletěl...

Asi po dvou hodinách volné zábavy se přešlo k té nejdůležitější události celého večera, ke stužkování. Áčko si odnášelo stužku s trefným heslem „Mě známky nezajímají, studuji pro radost“, béčko zvolilo optimistický text „I Gagarin vyletěl...“. Součástí oficiálního programu byla také hra Kočár. Učitelé rozsazeni na židlích dostali své role (levý kůň, pravý kůň, kočí, král, královna, kola vozu) v příběhu, který se četl z papíru,a kdykoli některá z osob uslyšela jméno své role, musela stoupnout a opět si sednout; kdo tak neučinil, musel vypít panáka.

Po hře následovala volná zábava doprovázená hudbou. Zástupci národností z celého světa tančili, povídali si, prohlíželi si fotky svých spolužáků z raného dětství, způsobující všeobecné veselí: zkrátka a dobře, výborně se bavili. Občerstvení ve formě chlebíčků a zákusků se později ukázalo být nadbytek, některé nápoje se však již po půlnoci staly nedostatkovým zbožím. Jelikož dehydratace je zlá věc, daly si třídy předsevzetí, že se na pomaturiťák připraví lépe.

Nejsou jen ztráty, jsou i nálezy

Během akce se našla i spousta ztracených věcí, mezi nimi stužka, boty a dokonce indiánský luk, vše naštěstí dostali původní majitelé zpět. Vydařený večírek se táhl až do dalšího dne, kdy však končil, není nezasvěceným známo.

Zeměpisný večírek. Studenti přišli jako obyvatelstvo zemí.
Autor: Archiv maturantů

OKTÁVA

Třída víceletého gymnázia zvolila jako téma postavičky z pohádek a večerníčků, jejichž ústřední postavička zdobila pozvánky i průběh celého stužkovacího večera. Učitelé dostali osobní pozvánky, v kterých byl zakódován kostým, jejž studenti očekáva-li, že obleče. Šifru prý rozlouskla pouze paní učitelka Volavková, která, díky zmínce o kopání kanálů a snaze něco třídu naučit, přišla v silničářské vestě kopače kanalizací.

S Večerníčkem na stužkovák

Slavnost se konala strategicky den před státním svátkem, tedy 16. listopadu 2011, v KD Urbanov. Hned po příchodu byli učitelé korunováni večerníčkovskou čepicí, za žezlo jim posloužila marcipánová hlavička této populární kreslené figurky. Třídní učitelé oktávy, paní učitelka Krejčí a pan učitel Kopečný, přišli dokonale sladěn iako Edudant a Francimor, hlavní postavy jedné z knížek Karla Poláčka.

Sladkost. Učitelé dostali hlavu z marcipánu z Bořkovy dílny.
Autor: Archiv maturantů

Asi v půl deváté začala přehlídka kostýmů v rámci přítomných „pohádkových rodin“, proběhly scénky Lukáše Vejmelky a Oty Doláky s pantomimickým ztvárněním Kristýny Procházkové. Úvodní scénka seznamovala s programem („Když nastane trapné ticho, řekne se ‚Zhyň, trapné ticho!‘ a všichni se začnou smát.“), scénka sledující vývoj opisování v čase od pravěku až do současnosti a dále krátké představení o tom, jak se zájmy dětí mění s dospíváním.

Až za hranice inteligence

Po pauze následovala parodie státních maturit. Oba třídní učitelé byli posazeni před zkušební komisi a absolvovali zkoušku dospělosti z předmětu, jehož řádné dokončení z nich mělo učinit dokonalé jedince. Každý z dvojice přezkoušených učitelů pak získal věcný dar, mycí houbu s certifikátem a sklenici s 2,5 litru čerstvého vzduchu z Vysočiny, za což pak odměnila paní Krejčí studenty stužkou „Maturita je pasování blbců za hranice inteligence“ a pan Kopečný je, za použití „Kopíkova kopí“, pasoval na maturanty.

Až do rána bílého

Tolik oficiální část, nastával čas pro volnou zábavu. Ani zde nechyběly fotky z dětství ani hudba. Celá akce se povedla a protáhla se až do pozdních ranních hodin.

Fotografie ke článku: Osud nejstarších ročníků je zpečetěn, studenti byli nedávno pasováni na maturanty
Jako z pohádky. Nejen večerníčkovské postavy se báječně bavily.
Autor: Archiv maturantů

1 komentář k "Osud nejstarších ročníků je zpečetěn, studenti byli nedávno pasováni na maturanty "

Anonym (bez ověření) se projevil(a) dne 5 Březen, 2012 - 16:15:

Koukám že stužkovák nebyl pouze obvyklou chlastačkou, jak tomu bejvá zvykem... :D

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.