Na úvod si neodpustím otázku, jak vzpomínáš na gymnázium?
Na své působení na gymnáziu vzpomínám vcelku pozitivně, ale vrátit se tam zpět a znovu prožít všechny ty procesy spojené s možná trochu nadměrným učením spousty nedůležitých věcí, to rozhodně ne.
Proč sis, Tomáši, vybral právě tuto vysokou školu?
Vybral jsem si ji jednak proto, že jsem si v Brně našel spoustu kamarádů a dalším důvodem bylo dobré renomé Masarykovy Univerzity.
Co přesně studuješ?
Studuji v programu Historických věd obor Archeologii.
Co přijímačky, byly těžké?
Přijímačky byly v podstatě dvoje. Nejprve jsme museli téměř všichni absolvovat TSP (test studijních předpokladů), který byl zaměřený na zjištění studijních schopností uchazečů. Tento test na většinu oborů stačí absolvovat s dostatečnou procentuelní úspěšností. Na svůj obor jsem však musel absolvovat ještě oborový test složený z již speciálně zaměřených otázek na historii a archeologii. TSP těžké určitě byly, oborový test mi těžký nepřišel, protože v něm byly vesměs věci, co jsem si nastudoval nebo již dávno znal.
Můžeš říct, že jsi byl z gymnáziadobře připraven? Nebo ses musel doma „drtit“ věci navíc?
Naše gymnázium podle mého názoru spíše více připraví studenty v jiných předmětech. Můj obor je na podmínky gymnázia dost specifický a odborný. Přesto mi znalosti pochycené ve škole stačily na to, abych byl přijat.
Jaká je atmosféra? Jsou profesoři snesitelní? Pokud by ses měl znovurozhodnout, rozhodl by ses stejně?
Atmosféra je svým způsobem přátelská a rodinná. Jde o to, že na bakalářském studiu je počet studentů za všechny tři ročníky kolem sta a téměř všechny osobně znám. Profesory tam máme v současnosti tři, z nichž dva jsou na prahu či již v důchodovém věku, a proto většina výuky spočívá na mladších vyučujících jako jsou doktoři a doktoranti. Obor bych znovu studovat šel, akorát bych se možná více zaměřil na účast na výzkumech před nástupem do školy, protože si myslím, že to dost pomůže a také to dost ukáže určitou stránku daného oboru.
Jaká je na vaší škole úroveň ubytování a možnosti stravování?
Koleje jsem věděl, že díky blízké vzdálenosti dojezdu nedostanu, tak jsem si hned našel byt v příjemné lokalitě blízko do centra v cenové relaci, která od té kolejní není příliš vzdálená. Po dvou letech jsem šel do bytu nového ve stejné lokalitě, kde nyní mám pro sebe více místa než u sebe doma. S jídlem to rozhodně není tak zlé. Zaleží na tom, kolik je člověk ochotný za jídlo dát. Já si jídlo z části vařím sám a z části chodím do menzy, kde podle mě vaří skvěle.
Musíš se na zkoušky hodně připravovat nebo to jde bez učení?
Pokud studentovi příliš nezáleží na výsledné známce a jde mu pouze o to, aby měl předmět úspěšně splněný, není třeba se příliš učit. Jsou i předměty, které vyžadují delší přípravu, ale já sám jsem se nikdy víc jak týden na jeden konkrétní předmět neučil.
Tvoje nejoblíbenější a nejneoblíbenější přednáška?
Neoblíbené přednášky bývají u nás většinou ty, které přednáší tzv. uspávači hadů. Jde o starší profesory nebo docenty, kteří již bohužel nedokážou tak zaujmout posluchače a hlavně jim většinou není ani pořádně rozumět, takže si velmi často vykládají jen sami pro sebe. Mé nejoblíbenější předměty byly přednášky, či spíše cvičení zaměřená na poznávání archeologických artefaktů. Především pak seminář zaměřený na středověké artefakty, jelikož středověk je mou oblastí zájmu.
Přesuneme se k výzkumům. Jak ses k nim vůbec dostal?
K výzkumům jsem se dostal díky vlastní iniciativě již na střední škole, kdy jsem si zjistil, že Muzeum Vysočiny Jihlava provádí záchranný archeologický výzkum v našem městě, kterého jsem se pak následně několik dní účastnil.
Co všechno příprava a starosti ohledně výzkumů obnáší?
Hlavní starosti ohledně výzkumu se týkají především vedoucího a jeho asistentů. Rozhodně je potřeba mít sehnané finance na dotování výzkumu, povolení výzkum provádět, mít dostatečné vybavení apod.
Určitě je to nákladný koníček, podporují tě rodiče?
Výzkumy jsou pro mě ani ne tak koníček, jak spíše praxe skloubená s brigádou dohromady, jelikož se naučím spoustu užitečných věcí, které pak mohu zúročit při vlastním vedeném výzkumu a něco málo si tím i vydělám. Rodiče mě samozřejmě podporují, neboť je to součást mého studia.
Výzkumy jsou časově náročné, že?
Výzkumy stojí hodně času, ale je to čas dobře investovaný, protože mi to dá spoustu potřebné praxe do budoucna. Na výzkumu trávím čas nyní již v podstatě skoro celé prázdniny a některé týdny během školního roku.
Určitě nepracuješ jen v blízkém okolí, kam nejdál ses dostal?
Výzkumů jsem se účastnil zatím jen na našem území na více místech, ale určitě bych se rád podíval i někam do zahraničí, abych hledal nové nápady, které by se daly aplikovat i u nás.
Který výzkum byl nejzajímavější?
Těžko říci, zda za nejzajímavější označit terénní prospekci vesnic, výzkum u hradu nebo v současnosti probíhající záchranný výzkum v našem městě. Každý má svá specifika, své kouzlo a svůj přínos. Pokud se však jednalo o zajímavé nálezy, tak by jistě vyhrál letošní výzkum v Telči.
Tvůj nejzajímavější nález...
Letos se mi během výzkumu v Telči podařilo najít středověký poutní odznak původem možná ze Svaté země, nebo např. pravěkou kamennou sekerku ve středověku druhotně používanou jako brousek.
Přivezl sis z nějakého výzkumu suvenýr v podobě nálezu?
V prvním ročníků jsme během školní praxe měli možnost si nasbírat a nechat, co najdeme během masivního odkrytí půdy za pomoci těžké techniky na jedné lokalitě. Podařilo se mi nalézt kamennou čepel loveckého nástroje datovanou do doby čtyři tisícelet před naším letopočtem.
Dobrý den,
Jsem v 8 třídě na základní škole. Máme si vybrat školu kterou budeme nadále studovat a já by jsem se chtěl věnovat Archeologii nebo historii ale nevím na jakou školu nebo gymnázium mám jít mohli by jste mi prosím poradit? Předem děkuji za odpověď :)
Poslat nový komentář